Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Ústavní soud zrušil škrty v podpoře stavebního spoření

Banky Luboš Svačina 27.04.2011 | 09:23 0 Komentářů

Ústavní soud dnes rozhodl, že snížení státní podpory stavebního spoření, které prosadila vláda Petra Nečase, je v rozporu s platnou legislativou a s okamžitou platností zrušil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory zatím zůstává v platnosti do konce letošního roku.

Novela zákona o stavebním spoření snížila s účinností od ledna 2011 státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření a na přechodné období navíc zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory na prostředky uspořené v průběhu roku 2010. Ústavní soud dnes zvláštní 50 % daň s okamžitou platností zrušil.

Vládními změnami v podpoře stavebního spoření se Ústavní soud zabýval na základě podnětu ČSSD, která napadla jak obsah změn ve stavebním spoření a nepřípustnou zpětnou učinnost, tak způsob přijetí zákona. Podle sociálních demokratů zákon zasahuje do vlastnického práva lidí tím, že zpětně ruší nároky vzniklé podle stávajících zákonů a právoplatně uzavřených smluv o stavebním spoření. 

Zdroj: Hypoindex.cz, Finanční noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.