Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Úspěšná španělská aukce verus italsko-řecká nejistota

Investice 20.01.2012 | 10:25 0 Komentářů

Trhy se včera dál zklidňovaly a averze k riziku klesá na úrovně nevídané od srpna 2011 (index VIX). Investorům se líbila lepší čísla z USA, úspěšné aukce v Řecku a ve Francii a zprávy o tom, že Řekové jsou na dobré cestě k dohodě s bankami. (Komentaář ČSOB)

Z Ameriky jsou nejpřekvapivější čísla z trhu práce. Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti poklesl o 50 tis. na 352 tis., což je nejprudší pokles od roku 2005. To je dobré znamení pro nezaměstnanost, která pravděpodobně bude v lednu dál klesat a vytvářet prostor pro zdravý růst domácí poptávky v největší světové ekonomice. Nic lepšího si eurozóna, kde právě začíná recese, nemůže přát.

Investorům se také líbila slušná poptávka ve španělských a francouzských aukcích. Ukazuje se, že na francouzském i španělském trhu poměrně dobře zafungovala poslední mimořádná opatření ECB. Bankovní sektor alespoň část peněz z mimořádných tříletých tendrů používá na nákupy vládních dluhopisů a v posledních dnech tak klesají i super-bezpečné úložky bank u ECB.

Nejistota ale zůstává kolem dalšího vývoje na italském dluhopisovém trhu. Italská vláda potřebuje sehnat na trzích na refinancování dluhu výrazně více než španělská, zatím přitom testovala trh novými aukcemi velice málo (a především kratšími splatnostmi), italské banky si podle Financial Times u ECB v prosinci řekly o největší díl záchranného peněžního polštáře a agentura S&P sebrala Itálii áčkovou úroveň (a další agentury pravděpodobně půjdou stejným směrem). Jak jsme psali včera, důvod k velkému optimismu zatím není ani v případě Řecka. I když se Řekové dohodnou s IIF (sdružení převážně investičních bank a fondů), řada investorů stojících mimo IIF se k dohodě nemusí přidat. Pak jsme jen krok od toho, aby Řecko vyhlásilo bankrot jednostranně.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.