Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Ušetřit můžete až pětinu příjmů, odhalila studie

Investice 21.03.2012 | 16:30 0 Komentářů

Mezi tím, jaké by úspory mohly být, a tím, jaké skutečně jsou, je značný rozdíl

Praha – České domácnosti mohou ušetřit až pětinu svých příjmů. I přes toto poměrně vysoké číslo mají ale našetřeno tolik, že by jim to v průměru pokrylo výpadek příjmů jen na dva měsíce a devět dnů.
K překvapivě vysokému číslu možných úspor došla studie ING Bank, která analyzovala příjmy a výdaje tuzemských domácností. Z dotazování necelých 400 respondentů vyplynulo, že v prosinci činil průměrný příjem české domácnosti 29 392 korun a její pravidelné výdaje byly v průměru 24 839 korun.
Do výdajů domácností se přitom počítaly jen nezbytné položky, jako jsou hypotéky, nájmy, jídlo či pravidelné platby za dětské kroužky. Naopak do nezbytných výdajů studie nepočítala například s náklady na dovolenou.
Na vzdělání nezáleží
Studie dále ukázala, že poměr možných úspor se příliš neliší podle úrovně dosaženého vzdělání. Liší se samozřejmě absolutní čísla, ale poměrně se skupiny od pětiny možných úspor příliš neodchylují. Nejméně (16 %) mohou ušetřit lidé s výučním listem, nejvíce (22 %) pak vysokoškoláci. Analýza neodhalila ani výrazné územní rozdíly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.