Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

USA se i nadále pohybují na hraně “fiskálního útesu”

Makro 28.12.2012 | 10:32 0 Komentářů

Zatímco český prezident Václav Klaus nakonec bez výraznějších protestů podepsal zákon o rozpočtu pro rok 2013, který počítá, mimo jiné, s jím dříve kritizovanými vyššími sazbami DPH, tak v USA jsme se výrazného posunu v debatě o věcech rozpočtových nedočkali ani ve čtvrtek (komentář ČSOB).

Ceny akcií sice hodinu před koncem obchodování povzbudily zprávy, že Sněmovna reprezentantů v neděli znovu zasedne k jednacímu stolu, ale vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá již jen pár dní, se nedá vyloučit, že poněkud nervózní atmosféra na trzích nás může provázet i na začátku příštího roku.

Právě vzhledem k nedostatku času američtí politici zřejmě případně nepřinesou řešení pro všechny neshody. Pokud se přece jen podaří dospět k dohodě ještě letos, lze očekávat pouze malý balíček opatření, který by řešil jenom nejpalčivější problémy, jako například všeobecný růst daní (zřejmě není problém shodnout se na pokračujících výjimkách pro rodiny s maximálně středními příjmy). Na ten by konec konců mohli být republikáni přece jen ochotni kývnout, neboť jinak bude následovat plošné zvýšení daní pro všechny. Na začátku roku by tak bylo třeba namísto selektivního zvyšování daní vyjednávat o jejich snižování.

Na druhou stranu, alternativu “částečného” pádu z fiskálního útesu rozhodně nelze zcela vyloučit, neboť demokraty kontrolovaný Senát a republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů si zodpovědnost za řešení současné situace prozatím přehazují jako horký brambor. Obě strany jsou totiž přesvědčeny, že se opírají o silný mandát. A ve snaze dosáhnout svých cílů se například republikáni nebojí ani koketovat s navýšením stropu pro zadlužení, které vloni v srpnu stálo USA historickou ztrátu AAA ratingu u agentury S&P. Druhý scénář by akciové trhy na počátku ledna jistě náležitě “ocenily”…

Petr Báča, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.