Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Úřady si neví rady s novým trikem firem: s brigádníky

Investice 29.10.2009 | 15:14 0 Komentářů

Stále více podniků propouští zaměstnance, které pak zaměstnává jako brigádníky. Ti jsou pak vedeni jako nezaměstnaní a pobírají dávky.

Praha – Úřady práce zaznamenávají stále více případů, kdy firmy, aby ušetřily, propouští zaměstnance, ihned je berou zpět a zaměstnávají jako brigádníky. Na příjmech takovýchto pracovníků se pak podílí stát – platí jim totiž sociální a zdravotní pojištění a dávky v nezaměstnanosti. Informovala o tom agentura ČTK.
Firmy zneužívají zákon, na jehož základě si mohou nezaměstnaní pobírající podporu měsíčně vydělat 4 000 korun, což odpovídá polovině minimální mzdy. „Jsme vůči tomu bezmocní. Dříve řádně pracující dělníci se stávají nezaměstnanými na brigádě. Berou sociální podporu a stát jim platí zdravotní a sociální pojištění za firmy. Ty pak vyplatí dělníkům legálně pár tisíc korun a potají další nezdaněné tisíce za celoměsíční práci, aby si nezaměstnané udržely,“ uvedl pro ČTK Oldřich Malý mosteckého úřadu práce.

Podobnou zkušenost mají také úřady práce v Pardubickém kraji či na střední Moravě. „V našem případě můžeme mluvit o desítkách firem, které zaměstnance propustily a zaměstnávají je na zkrácený úvazek. Týká se to nejen výrobních podniků, ale i oblasti služeb,“ upozornila vedoucí odboru trhu práce olomouckého úřadu práce Monika Gloserová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.