Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Úřady práce se prohýbají pod rekordním počtem nezaměstnaných

Makro 10.02.2014 | 15:46 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu se v lednu podle Ministerstva práce a sociálních věcí zvýšil meziměsíčně o 0,4 procentního bodu na 8,6 %. Fronty na úřadu práce se oproti prosinci rozrostly o více než 32 tisíc osob na rekordních 629 274 (komentář GE Money Bank).

Míra nezaměstnanosti, respektive podíl nezaměstnaných osob se v lednu podle očekávání zvýšil, byť meziměsíční nárůst nebyl tak silný jako ve stejném období loňského roku. Tehdy počet nezaměstnaných vzrostl o zhruba 40 tisíc a podíl nezaměstnaných osob se vyhoupl o 0,6 procentního bodu. To značí jediné. V meziročním srovnání se trh práce nezhoršuje tak jako v minulých měsících.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob zůstává v okresech Bruntál a Jeseník s hodnotou nad
14 %. Nejvíce se ale situace meziměsíčně zhoršila především na jihu Čech v čele s Českými Budějovicemi a Prachaticemi.

Nemastný neslaný výhled do dalších měsíců. Ačkoliv by česká ekonomika měla postupně oživovat, trh práce nebude tímto vývojem alespoň z počátku příliš ovlivněn. Zásadní náborové aktivity v prvním čtvrtletí většina podniků nepředpokládá, byť se situace může odvětví od odvětví lišit. Zájem o nové zaměstnance bude pravděpodobně plynout z odvětví orientovaných na zahraniční poptávku a zároveň navázaných na automobilový průmysl.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.