Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Uplynula třetina výsledkové sezóny. Technologický sektor je zklamáním

Investice 24.10.2012 | 16:09 0 Komentářů

Tržby i zisky se pohybují na stejných úrovních jako před rokem. V nesouladu s tím poklesl provozní cashflow o necelých 9 %. To signalizuje zhoršení firemní likvidity v USA. Z jednotlivých sektorů jsou zklamáním technologie. Klesly tržby, zisk i marže (komentář Saxo Bank).

Zisk na akcii: císař, co je nahý

Navzdory zjevným nedostatkům, které s sebou nese sledování zisku na akcii (EPS) pro účely hodnocení zdraví firem, je právě EPS v průběhu každé výsledkové sezóny v centru pozornosti Wall Streetu, samozřejmě za vydatné pomoci médií.

Své výsledky již oznámila téměř třetina společností zařazených do indexu S&P 500 a na první pohled je zřejmé, že tržby a EPS svými 42, resp. 69 %, překvapily. Není to špatné, ale na druhou stranu není ani důvod otevírat šampaňské. Hodnoty EPS jsou překvapivě vysoké i navzdory evidentnímu zpomalení po celém světě.

Podívejme se na úhrnné údaje za index S&P 500. Tržby se drží víceméně na stejných úrovních jako loni, rovněž tak i čisté příjmy. Pozoruhodnou změnou je cash flow z provozní činnosti, které ukazuje, že obchodní podmínky se v souladu s průzkumy a skutečnými údaji za poslední 3 až 4 měsíce zhoršují. „Změna ve výši 8,7 % v cash flow z provozní činnosti se nezdá být nijak velká, ale vzhledem k tomu, že tržby a čisté příjmy jsou na nezměněné úrovni, znamená to, že ji pravděpodobně způsobily významné změny v čistém provozním kapitálu, což může signalizovat utažení úvěrových podmínek pro světové společnosti.“ uvedl akciový analytik Saxo Bank, Peter Garnry.

saxo-vysledky-3q2012-01

Sektory: informační technologie zaznamenávají pokles tržeb, čistých příjmů a marží

Obrátíme-li pozornost k úhrnným číslům na úrovni sektorů, zjistíme některé zajímavé skutečnosti. Z hlediska tržeb jsou nejvíce postižena odvětví finančních služeb a těžby surovin, což není vzhledem k jejich závislosti na hospodářském cyklu žádným překvapením. Motor předchozího růstu v sektoru informačních technologií se zastavil, což mělo za následek úhrnný pokles tržeb. Pokud jde o tržby, nejlépe se v tomto ohledu dařilo defenzivním sektorům jako běžnému spotřebnímu zboží, zdravotnictví a telekomunikacím, pokud nebereme v úvahu energetiku (podporovanou vyššími cenami energií), která je z pohledu tržeb vítězem letošní sezóny.

 saxo-vysledky-3q2012-02

Měřeno dle čistých příjmů dopadly nejhůře těžba surovin a informační technologie. Poměrně překvapivé je, že energetika zaznamenala pokles zisků, ale vzhledem k malému počtu zveřejněných výsledků mohou být příčinou některé jednorázové položky.

saxo-vysledky-3q2012-03

Podíváme-li se na ziskové marže, nejlépe se vede finančnímu sektoru, který u marží vykázal nárůst přibližně o 1,5 procentního bodu. Nejhůře dopadly opět informační technologie, kde se marže ztenčují.“ upřesňuje analytik

saxo-vysledky-3q2012-04

Sužovanému technologickému sektoru ovšem prospějí včerejší dobré výsledky Facebooku, které nejsou ve statistikách zatím zohledněny. Nejvíce ale do celkových výsledků sektoru promluví Apple, který zveřejní výsledky zítra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.