Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Úplné ceny zájezdů? Konec sporů, budou povinné

Investice 09.09.2009 | 11:52 0 Komentářů

Podle některých právníků nebyla speciální úprava nutná

Praha – Cestovní kanceláře budou muset uvádět úplné ceny zájezdů. Příslušnou novelu zákona o cenách dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus.
Novela také výrazně zvyšuje horní hranici pokut z dosavadního jednoho na deset milionů korun, a to nejen v oblasti cestovního ruchu. Cílem je zvýšit účinnost sankcí udělovaných velkých nadnárodním společnostem a řetězcům – dosavadní maximálně milionová pokuta je totiž jen zlomkem jejich obratu.
Konečná a úplná cena? Povinná už teď, ale…
Cestovní kanceláře budou muset uvádět úplnou cenu zájezdu včetně transferů, povinného pojištění, poplatků za vyřízení víz a podobně. Určitou výjimkou mají být jen palivové příplatky a letištní poplatky, které se mohou měnit až do poslední chvíle.
Jak nicméně upozorňuje právník Zdeněk Bauer, pracující pro jeden z obchodních řetězců, už nyní platné právní předpisy obsahují dostatek povinností, ukládajících prodejcům zboží i služeb uvádění konečné a úplné ceny. Problémem v praxi však podle něj je jednak roztříštěnost zákonné úpravy, jednak malá vůle příslušných úřadů vymáhat jejich plnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.