CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

08. 06. 2023

0 komentářů

UNIQA v prvním čtvrtletí 2023 posílila na pojistném o 6,5 %

 

Za první tři měsíce roku 2023 zaznamenala UNIQA podle metodiky České asociace pojišťoven v ČR a SR přírůstek předepsaného pojistného 6,5 %, což v meziročním porovnání znamenalo více než dvojnásobnou dynamiku. O výrazných 40 % stoupl zisk.

Loading 

Celkový čistý zisk UNIQA dosažený od ledna do března 2023 v obou zemích byl 319,41 milionu korun (meziročně +40 %).

 „I v turbulentních geopolitických a složitých ekonomických podmínkách s vysokou inflací jsme prokázali růstový potenciál a současně vykázali výrazně vyšší zisk. To současně svědčí o vysoké důvěře našich klientů i obchodních partnerů, jichž si velmi vážíme. Úloha přiměřeného zabezpečení v těžké době pro populaci i podnikání roste. UNIQA je připravena tuto potřebu pokrýt. Z pohledu akcionářů koncernu UNIQA přinášejí aktivity v ČR a SR potřebný efekt dlouhodobého profitabilního růstu, “ okomentoval vývoj prvních tří měsíců roku Rastislav Havran, designovaný generální ředitel finanční skupiny UNIQA v ČR a SR, jenž převzal vedení finanční skupiny UNIQA od 1. 5. 2023 po generálním řediteli Martinovi Žáčkovi.

Předběžné výsledky UNIQA v ČR a SR

Podle statistik České asociace pojišťoven posílila UNIQA v meziročním srovnání na předepsaném pojistném o 6,5 % a během prvního čtvrtletí roku 2023 dosáhla hodnoty 4,973 miliardy korun v ČR a SR.

České republice činil meziroční růst 6,1 % a předepsané pojistné dosáhlo 3,215 miliardy korun. UNIQA tak v ČR obhájila v žebříčku pojišťoven šesté místo, resp. páté místo, pokud jde o skupiny pojišťoven. Tržní podíly životních a neživotních segmentů byly vcelku vyvážené (7,1, resp. 7,7 %). Za první čtvrtletí roku 2023 na neživotním pojištění předepsala UNIQA celkem 2,290 miliardy korun, zatímco na životním pojistném to bylo 925,2 milionu korun. V obou segmentech navíc dokázala UNIQA posílit, když v neživotním pojištění si připsala meziročně na pojistném o 8,3 % více, zatímco v životním pojistném se zlepšila o 1,1 %. V porovnání s 1. čtvrtletím 2022 tak bylo tempo růstu životního a neživotního pojistného téměř přesně opačné.

neživotních odvětví prokázala UNIQA v ČR celkově nejvyšší dynamiku tentokrát v podnikatelských pojištěních (meziročně + 29,5 %; absolutně na 308 milionů korun) a znovu v retailovém pojištění majetku a odpovědnosti, kde meziročně posílila na pojistném o 13,5 % (absolutně na více než 228 milionů korun), čímž se v obou segmentech zařadila mezi nejdynamičtější společnosti mezi velkými pojišťovnami. Pojistné za povinné ručení dokázalo vykázat růst o 0,5 % na 779 milionů korun, což znamená obrat vývoje za několik předchozích čtvrtletí. Pojistné za havarijní pojištění zrychlilo meziročně dynamiku o více než dva procentní body a vzrostlo o 4,9 % na 817 milionů korun na pojistném. I nadále tak zůstává nejsilnějším segmentem neživotního pojištění UNIQA v ČR. Vzhledem k tomu, že celý neživotní trh pojistného stoupl meziročně o 6,8 %, UNIQA prokázala se svým přírůstkem 8,3 % rychlejší dynamiku.

REKLAMA

Životní business UNIQA v Česku letos oživily po delší době jednorázové vklady pojistného (meziročně +36,4 %), i když absolutně nešlo o významnou částku: 1,58 milionu korun. Pevnou bázi životního pojištění UNIQA tvoří běžně placené pojistné. Jeho celkový předpis dosáhl za první 3 měsíce roku úrovně 924 milionů korun. Meziročně si tak připsalo jedno procento navíc. Celý trh životního pojištění stoupl meziročně o 2,6 %.

Na Slovensku činil objem předepsaného pojistného za první 3 měsíce roku 1,758 miliardy korun, což znamenalo meziroční dynamiku 7,4 %. Z celkového předepsaného pojistného za obě země se Slovensko podílelo letos už ze 35,3 %. Z celkového slovenského příspěvku plynulo necelých 62 % z neživotních odvětví a 38 % ze životních odvětví pojištění. Tržní podíly UNIQA na slovenském trhu odpovídají 11,2 % v neživotních odvětvích a 9,7 % v životních odvětvích. Dvojciferného meziročního růstu dosáhla slovenská UNIQA v neživotním pojištění (+12,2 %) a poprvé překonala tříměsíční hranici miliardy korun. Životní pojištění v porovnání s 2022 přidalo 0,4 %.

Škodovost neživotních odvětví skupiny UNIQA v ČR a SR činila za první tři měsíce letošního roku necelých 50 %, přičemž příznivější výsledek vykázalo Slovensko.

Počet pojistných smluv ve kmeni činil koncem března 2023 celkem 2,91 milionu kusů. Z toho připadalo na ČR 60 % a na Slovensko 40 %. Počet klientů dosahoval 1,95 milionu osob (60 % je z ČR a 40 % ze SR).

Předběžné výsledky koncernu UNIQA Insurance Group

Během 1. čtvrtletí 2023 navázal koncern na velmi dobrý vývoj loňského roku. Předepsané pojistné svůj růst meziročně urychlilo na +6,5 % (2022: +4,3 %), absolutně na 1,980 miliardy EUR. Dařilo se hlavně neživotnímu pojištění (meziročně na pojistném +9,8 %) a soukromému zdravotnímu připojištění (+6,2 %). Životní pojištění doznalo mírného poklesu pojistného o 1,8 %.

Čistý zisk evropské skupiny UNIQA činil za první 3 měsíce roku 101 milionů EUR (EBT 124 milionů EUR).

Podíl mezinárodní části koncernu (17 zemí včetně UNIQA ČR a SR) na předepsaném pojistném celé skupiny činil v prvním kvartálu 2022 více než 36 % (celkový objem 715 milionů EUR). Česko a Slovensko přispěly do celkového předepsaného pojistného UNIQA bezmála z 11 %.

Plánování dalšího vývoje během roku 2023 nelze spolehlivě provést s ohledem na volatilitu finančních trhů, další nejistý geopolitický vývoj i případný výskyt velkých přírodních katastrof na kontinentu, které stále více promlouvají do pojistně-technického výsledku pojišťoven. Koncern UNIQA Insurance Group se nadále soustředí na transformační cíle v rámci své strategie 2021-2030 a na klíčové podnikání. V Rakousku a v regionu CEE očekává i nadále solidní hospodářský výsledek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na klimatickou změnu reagují pojišťovny i obyvatelé

S klimatickou změnou a oteplováním planety dochází k extrémním výkyvům počasí. Dle nejnovější zprávy World Meteorological Organization (WMO) se Evropa otepluje nejrychleji ze všech kontinentů. V návaznosti na tento trend přibývá mimořádných veder, požárů či záplav. V Česku se klimatická změna projevuje převážně živelnými událostmi s regionálním dosahem. Častěji se objevují bouřky […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 09. 2023

Novela zákona o povinném ručení má zvýšit bezpečnost a ochránit poškozené

Připravovaná novela zákona o povinném ručení bude pro řidiče znamenat hned několik změn, pro pojišťovny hlavně digitální revoluci. Povinné ručení by se již od 23. prosince 2023 mělo řídit novým zákonem. ČR mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice. Změny v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *