Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Unipetrol a ČEZ zveřejnily výsledky za první čtvrtletí

Jak Unipetrol, tak ČEZ svými výsledky analytiky překvapily. ČEZ pozitivně. Unipetrol, především díky rostoucí ceně ropy, se v současnosti naopak potýká s neočekávaným poklesem zisku.

Společnost Unipetrol dnes zveřejnila výsledky za 1. čtvrtletí 08. Konsolidované výsledky byly jak na úrovni provozního zisku (EBIT), tak na úrovni čistého zisku, který se snížil na 390 mil. Kč (-75,3 % oproti 1.Q 07), horší než očekávání trhu. EBIT klesl na 653 mil. Kč (-71,8 % v meziročním srovnání). EBIT marže tak činila pouze 2,9 %. 

"Hlavním důvodem prudkého meziročního poklesu je snížení marží v petrochemickém segmentu v důsledku růstu ceny ropy. Negativně se projevilo i posílení koruny vůči euru," komentují důvody snížení zisku analytici společnosti Atlantik FT.
 
Výsledky ČEZu investory naopak potěšily. Energetickému gigantu vzrostl čistý zisk v prvním čtvrtletí 2008 meziročně o 21 % na 15,726 miliardy korun, trh přitom očekával 15,3 mld. Kč. Provozní zisk na úrovni EBITDA dosáhl 27,2 mld. Kč a tržby se zvýšily o 10 % na 48,605 miliardy korun. 

Akcie Unipetrolu na výrazně horší výsledky po otevření reagovaly 4,5% poklesem, nyní akcie oslabují již jen o 1,77 %. Akcie ČEZu nyní posilují o 0,44 %.


Zdroj: Atlantik FT, Patria Online, Fio, burzovní společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.