CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

11. 09. 2014

0 komentářů

Unie chce více propojit Evropu. Na nové koridory dá miliardy

 


 

Unie chce více propojit Evropu. Na nové koridory dá miliardy

Brusel – Evropská komise vyčlenila na dopravní infrastrukturu dosud největší částku ve své historii. Celkem 11,9 miliardy eur půjde na devět velkých dopravních koridorů, které vytvoří hlavní dopravní síť na starém kontinentu. Tři z nich povedou i přes území Česka.

Nová dopravní síť by měla propojit 94 hlavních evropských přístavů s železnicemi a silnicemi, stejně tak chce komise zmodernizovat 15 tisíc kilometrů železnic na vysokorychlostní tratě. Lidé by se měli také dostat vlakem na 38 hlavních letišť – včetně Prahy a Ostravy.

Vylepšení dopravních úseků má v první řadě usnadnit přeshraniční cestování, zlepšit spojení mezi východem a západem a odstranit problémové části se sníženou průchodností. „Oblasti v Evropě, které nemají dobré dopravní spojení, nezaznamenají růst a nebudou prosperovat,“ dodává místopředseda Evropské komise odpovědný za dopravuSiim Kallas.

Českou republiku budou protínat baltsko-jadranský, východní a rýnsko-dunajský koridor. První z nich propojuje například polský Gdaňsk, Štětín, Varšavu, Vratislav, Ostravu, Brno, Štýrský Hradec a Benátky. Druhý Hamburg. Prahu, Brno, Budapešť, rumunský Temešvár, Sofii a Atény. Poslední z nich povede přes města v Německu, Česku, Slovensku, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

REKLAMA

Aktuálně mají členské státy za úkol navrhnout konkrétní podobu projektů, nabídky budou předkládat 26. února 2015. Výsledky výběrového řízení a přidělení prostředků na projekty budou oznámeny během příštího léta. Komise přitom zdůrazňuje, že na financování projektu se budou muset kromě EU podílet i jednotlivé země.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *