Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Ultimátum vypršelo. ČEZ má splatit dluh Bulharsku

Investice 18.03.2014 | 06:26 0 Komentářů

Bulharské ministerstvo energetiky hrozí české společnosti odebráním licence na distribuci elektřiny v zemi.

Ultimátum vypršelo. ČEZ má splatit dluh Bulharsku

Sofia – České společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN mají do dnešního dne zaplatit bulharské státní energetické společnosti NEK údajný dluh 318 milionů leva (4,4 miliardy Kč).

Pokud tak neučiní, pohrozilo jim bulharské ministerstvo energetiky odebráním licence na distribuci elektřiny v zemi. Firmy odmítají, že by státní NEK něco dlužily, a naopak tvrdí, že jim NEK nevyplatil peníze, které mají ze zákona dostat za instalaci větrných a solárních elektráren.

Odebrání licence by bylo další ranou pro zahraniční investory v bulharském energetickém sektoru, které již zasáhlo rozhodnutí socialistické vlády snížit domácnostem účty za elektřinu.

Od loňského května, kdy se současná bulharská vláda ujala moci, kabinet rozhodl o snížení cen již dvakrát. Snížením cen chtěla vláda zabránit protestům veřejnosti kvůli vysokým účtům za elektřinu, které ujídaly velkou část příjmů domácností.

Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie. Protesty kvůli vysokým cenám elektřiny a nízké životní úrovni loni způsobily pád předchozí středopravé vlády.

Loni bulharský regulátor vyšetřoval společnost ČEZ kvůli obvinění, že porušila tamní energetické předpisy. Nenašel však žádné pochybení, které by bylo důvodem k odebrání distribuční licence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.