Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Ukáže JP Morgan americkým bankám směr?

Investice 11.01.2012 | 13:26 0 Komentářů

Z pohledu amerického finančního sektoru vstupujeme do velmi zajímavé výsledkové sezóny, protože se pomalu objevují drobné náznaky, že se americký realitní sektor zlepšuje. Hlavním tématem bude, zda dva bývalí finanční obři Bank of America (BAC) a Citigroup (C ), oba s ránami po splasknutí hypotéčního trhu, ukáží, zda se vrací zpět. Investoři aktuálně mají za to, že podle poměru ceny akcie a účetní hodnoty by hodnota obou firem měla být o 50–75 procent nižší (komentář Saxo Bank).

Nebo by obě banky musely významně navýšit kapitál novým úpisem akcií, aby vyrovnaly nedostatek kapitálu vzniklý v důsledku ztrát z úvěrů. Z tohoto důvodu jsou tyto dvě banky jasnou obětí nejistoty, která plyne z celkového objemu hypoték a díky tomu se obchodují na krizových úrovních. Bez ohledu na to je nyní jejich existence ohrožena méně než před šesti měsíci, viz naše předchozí téma.

Nejistota jako příležitost

V současné fázi úvěrového cyklu přetrvává nejistota ohledně oživení bankovního sektoru. Jeden přístup představuje hledání bodu zvratu v korelaci mezi odhadem zisků a vývojem ceny akcií. Během roku 2011 se odhady zisků v rámci bankovního sektoru významně snížily (viz tabulka 1), i když míra poklesu se poslední měsíc zpomalila. Investoři, kteří investovali během uplynulých tří měsíců do amerického finančního sektoru, by měli být v zisku.

Tento pozitivní scénář vynikl u bank nejvíce během posledního měsíce s jedinou vyjímkou a tou je Citigroup, viz tabulka 2. Ještě více tento vývoj vyniká v porovnání s odhady, které v posledních 3–6 měsících zaostávají za vývojem ceny akcií. A to může být právě onen okamžik,kdy může docházet k opětovnému růstu zisků.

Soustřeďme se na klíčové složky zisku – ďábel se ukrývá v detailech

Zisk v podobě čísla v novinovém titulku nám nepoví celý příběh, ale trh bude sledovat vývoj klíčových složek zisku, aby posoudil, nakolik je daná banka zdravá. Prvotní analýzy reportů za rok 2011 se podle nás budou soustředit na růst úvěrů, úrokové marže, příjmy z obchodování a kvalitu poskytnutých úvěrů. Sebemenší náznak růstu úvěrů bude pravděpodobně bohatě odměněn. Oznámení snížení nákladů nebude nejspíš v této výsledkové sezoně pozitivním faktorem, ačkoliv dlouhodobě zlepší klíčové části tvorby zisku.  Snižování nákladů také může znamenat další snižování příjmů.

Pochopení ohodnocení – pohled z výšky

Pokud věříte na celkové oživení během roku 2012, finanční sektor představuje znásobený efekt, který má růst poskytnutých úvěrů na ekonomiku. Zvýšení kvality stávajících úvěrů znamená přechod od ztrátových k ziskovým úvěrům a zabavené nemovitosti budou opět prodejné. To souvisí se skutečností, že banky zpravidla operují s 20–30násobnou finanční pákou vůči aktivům, takže onen dopad může být výrazný. Ke změně nedojde přes noc, ale pokud je zde dost podnětů, je třeba se na situaci podívat opravdu z velké výšky, abychom pochopili, co nás čeká.

Bank of America ztratila od maxima v roce 2007 zhruba 88 procent a Citigroup 95 procent hodnoty. Druhá skupina bank se zatím výrazně zotavila a ztrácí zhruba 20 procent. To samo o sobě neznamená, že dojde k návratu, ale když se vrátíme do minulosti a porovnáme dlouhodobé ocenění sektoru, viz graf 2, vidíme velký potenciál směrem vzhůru k 10 nebo 12tinásobkům budoucích příjmů. Současná valuace na horizontu 12 měsíců je 7,7, což je poměrně blízko hodnotě 6,5, která byla dosažena v lednu 2009. V “normalizovaném” ekonomickém prostředí, kde reálný americký růst dosahuje 2–3 procent, se zpravidla pohybujeme s oceněním na 10tinásobku zisků.

Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.