Sobota 04. dubna. Svátek má Ivana.

Udrží si koruna optimismus v příštím roce?

Vývoj ekonomiky 30.12.2019 | 13:25 0 Komentářů

Česká koruna si ke konci roku udržuje až podezřele dobrou náladu. Kombinace optimismu okolo brexitu a obchodních válek s první várkou lepších podnikatelských nálad z Německa hraje celému regionu do karet. Koruna je tak po delší době silnější, než ji předpovídá ČNB a je pro centrální bankéře trochu netradičně argumentem, proč sazby nezvyšovat. Udrží si však česká měna svoji dobrou náladu i v příštím roce?
Do značné míry to závisí právě na globálním počasí. I my věříme, že bude rok 2020 spíš ve znamení “měkkého přistání” než prohlubujících se hospodářských problémů. To by mohlo být pro všechny středoevropské měny pozitivní. Na druhou stranu v dnešních cenách už se s takovým výhledem prakticky počítá a řada rizik a nejistot se v roce 2020 oproti očekáváním může vracet do hry jako bumerang. Navíc, i když se globální průmysl v tomto roce stabilizuje, hospodářský růst bude nadále velice pomalý a světová ekonomika dál poroste jedním z nejslabších temp za poslední dekádu. Zvlášť patrné to bude u otevřených ekonomik, jako je Německo, které si sice ke konci roku 2019 pravděpodobně sáhlo na pomyslné dno, bude se z něj ovšem zvedat jen velice pomalu. A i proto by na středoevropských devizových trzích bylo pošetilé kreslit do písku pro rok 2020 výrazné zisky.

Koruna bude také narážet na slabší domácí růst a relativně vysokou úroveň zajištění českých exportérů. Je pravda, že vnější rovnováha se začala v posledních kvartálech opět opatrně zlepšovat, přebytky Česka se zahraničím ale zaostávají za rekordními úrovněmi z roku 2017. A v neposlední řadě zůstává v Česku stále velký objem vrtkavého zahraničního kapitálu, který je hodně citlivý na výkyvy v globální náladě. A to může hrát roli, pokud se například ukáže, že cesta k obchodní dohodě mezi Čínou a USA bude složitější nebo pokud pokračující jednání mezi Británií a EU v roce 2020 nakonec nikam nepovedou… Jednoduše důvodů, proč koruna může zastavit své zisky, nakonec není vůbec málo.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.