Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Udrží si koruna optimismus v příštím roce?

Vývoj ekonomiky 30.12.2019 | 13:25 0 Komentářů

Česká koruna si ke konci roku udržuje až podezřele dobrou náladu. Kombinace optimismu okolo brexitu a obchodních válek s první várkou lepších podnikatelských nálad z Německa hraje celému regionu do karet. Koruna je tak po delší době silnější, než ji předpovídá ČNB a je pro centrální bankéře trochu netradičně argumentem, proč sazby nezvyšovat. Udrží si však česká měna svoji dobrou náladu i v příštím roce?
Do značné míry to závisí právě na globálním počasí. I my věříme, že bude rok 2020 spíš ve znamení “měkkého přistání” než prohlubujících se hospodářských problémů. To by mohlo být pro všechny středoevropské měny pozitivní. Na druhou stranu v dnešních cenách už se s takovým výhledem prakticky počítá a řada rizik a nejistot se v roce 2020 oproti očekáváním může vracet do hry jako bumerang. Navíc, i když se globální průmysl v tomto roce stabilizuje, hospodářský růst bude nadále velice pomalý a světová ekonomika dál poroste jedním z nejslabších temp za poslední dekádu. Zvlášť patrné to bude u otevřených ekonomik, jako je Německo, které si sice ke konci roku 2019 pravděpodobně sáhlo na pomyslné dno, bude se z něj ovšem zvedat jen velice pomalu. A i proto by na středoevropských devizových trzích bylo pošetilé kreslit do písku pro rok 2020 výrazné zisky.

Koruna bude také narážet na slabší domácí růst a relativně vysokou úroveň zajištění českých exportérů. Je pravda, že vnější rovnováha se začala v posledních kvartálech opět opatrně zlepšovat, přebytky Česka se zahraničím ale zaostávají za rekordními úrovněmi z roku 2017. A v neposlední řadě zůstává v Česku stále velký objem vrtkavého zahraničního kapitálu, který je hodně citlivý na výkyvy v globální náladě. A to může hrát roli, pokud se například ukáže, že cesta k obchodní dohodě mezi Čínou a USA bude složitější nebo pokud pokračující jednání mezi Británií a EU v roce 2020 nakonec nikam nepovedou… Jednoduše důvodů, proč koruna může zastavit své zisky, nakonec není vůbec málo.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.