CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

31. 07. 2015

0 komentářů

Události týdne očima Petra Zahradníka

 


 

Komise podpořila modernizaci a integraci celního systému EU

Evropská komise přijala právní kroky k vytvoření jednoduššího, modernějšího a integrovanějšího celního systému EU směrem k podpoře přeshraničního obchodu a zajištění součinnosti v celních záležitostech napříč celou EU. Úprava je postavena na unijní celní úpravě z října 2013, která vymezuje detailní pravidla pro celní procesy 21. století. Fungování celních služeb je klíčovou záležitostí v aktivitách na vnějších hranicích EU a v usnadňování podmínek pro obchod. Nová pravidla by měla být schválena tak, aby v květnu 2016 vstoupila v platnost; týkají se zjednodušení celních procedur, které by mělo umožnit odbavení zboží, které pochází mimo EU, bez platby dovozního cla a dalších poplatků; jasnějších pravidel k zajištění rovného zacházení s ekonomickými subjekty v EU; zajištění, aby celní rozhodnutí a autorizace byly platné v celé EU; či vytvoření nového informačního systému, umožňujícího propojit celní administrativu členských států a sdílet data. Význam je též spatřován ve zlepšení řízení rizika při zajišťování boje proti obchodu s nelegálním a zakázaným zbožím, terorismu a dalším zločinným aktivitám.

Vznikne koncept Alpského makroregionu

Koncept makro-regionálních strategií byl rozšířen o čtvrté teritorium. Po regionu Baltského moře, Podunají a Jadersko-jónském byl schválen koncept Alpského makroregionu, který se zaměří na řešení společných projektů pro 48 regionů v sedmi zemích (Francii, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku ze členů EU, plus Švýcarsku a Lichtenštejnsku) v oblastech zaměřených na hospodářský růst a inovace, mobilitu a propojenost nebo životní prostředí a energetiku. Projekty budou podpořeny jak v rámci přeshraničního cíle kohezní politiky z Evropských strukturálních a investičních fondů, tak z dalších zdrojů nabízených z Rozpočtu EU. Výhodou je společný management a zaměření na specifické potřeby makroregionu.

Komise podpořila nizozemské plány na instalaci a zabezpečení nabíjecích stanic pro elektrické vozy

REKLAMA

Evropská komise schválila v rámci pravidel EU pro státní podporu nizozemské plány k zajištění podpory ve výši 33 mil. EUR pro instalaci a zabezpečení nabíjecích stanic pro elektrická vozidla. Projekt by měl přispět k rozšíření nezbytné infrastruktury pro to, aby se elektromobily staly viditelnou alternativou při řešení optimalizace dopravní obslužnosti v Nizozemsku, a tím přispěly udržitelné dopravě či zlepšení kvality ovzduší bez toho, aby se narušil prostor pro hospodářskou soutěž v EU.

Petr Zahradník, poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *