Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Údaje ke konjunkturnímu průzkumu ČSÚ

Konjunkturní průzkum ČSÚ potvrdil v lednu další pokles souhrnného indikátoru důvěry. Saldo se meziměsíčně snížilo o 3,2 bodů (po poklesu 8,6 bodů v prosinci) a meziročně bylo nižší o 30 bodů. Pokles zaznamenaly jak indikátory důvěry podnikatelského sektoru, tak spotřebitelů. (komentář Vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Východisko: Konjunkturní průzkum ČSÚ potvrdil v lednu další pokles souhrnného indikátoru důvěry. Saldo se meziměsíčně snížilo o 3,2 bodů (po poklesu 8,6 bodů v prosinci) a meziročně bylo nižší o 30 bodů. Pokles zaznamenaly jak indikátory důvěry podnikatelského sektoru, tak spotřebitelů. Nejvíce se propadla důvěra v průmyslu (hodnota indexu 65,4 překonala dokonce i minima dosažená v březnu 1999). Odhadované využití výrobních kapacit v průmyslu kleslo na 76,1 %, což je rovněž nejnižší hodnota od roku 1993. V tříměsíčním horizontu podniky vesměs očekávají další pokles průmyslové produkce a snížení počtu zaměstnanců. Pokles výkonů očekávají také sektory stavebnictví a služeb. Z hlediska hodnocení bariér dalšího růstu produkce se výrazně zvýšil podíl respondentů vnímajících jako hlavní problém pokles poptávky (problém s nedostatkem pracovníků úplně zmizel). Relativně dobrá zpráva je nerostoucí počet podniků hlásících zásadní finanční problémy (zatím).

Analytik Vojtěch Benda: Rekordně nízké hodnoty ekonomického sentimentu kvalitativně podporují aktuální prognózu ING o mezikvartálním poklesu sezónně očištěného HDP přibližně o 0,3 % ve 4Q08 – 2Q09 (a celoročním tempu HDP blízko nule). Konjunkturní očekávání není radno příliš přeceňovat, jelikož v minulosti často silně odráželo předchozí vývoj. Například poslední minimum ekonomického sentimentu bylo dosaženo v 1Q99, kdy však již ekonomika nabírala dech k oživení (po čtyřech čtvrtletích trvající recese). I přes pokles ekonomické důvěry na historické minimum lze naopak mírně pozitivně vnímat lednové výrazné zpomalení propadu důvěry, které naznačuje, že dno by mohlo být blízko, a s tím i pravděpodobnost pozvolného oživení v 2H09.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.