Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Účet za Agrofert: Již 170 mil. Kč

Investice 04.07.2019 | 11:34 0 Komentářů

Česká republika doplácí na Agrofert. Kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, který svůj Agrofert převedl do svěřenského fondu, ČR nenechala proplatit již 170 mil. Kč dotací pro podniky z koncernu. Z českého rozpočtu peníze ale odešly.

„K 30. červnu 2019 došlo k navýšení částky výdajů nepředložených Evropské komisi k proplacení na 170 422 380 korun,“ uvedl pro iRozhlas.cz Zdeněk Vojtěch, tiskový mluvčí ministerstva financí. Ještě v polovině května přitom neproplacená částka dosahovala 161 mil. Kč.

Ministerstvo financí z důvodu možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert vložené do svěřenského fondu přestalo o proplácení dotací pro společnosti z holdingu v prosinci 2018. Nejvyšší projekt s neproplacenou dotací z Evropské unie byla inovační linka na výrobu toustového chleba pro společnost Pekárna Zelená louka za 100 mil. Kč.

Částka proplacená Agrofertu z českého státního rozpočtu, ale neproplacená z evropských fondů, nejspíš dále poroste. Jen na projektech snížení energetické náročnosti Ethanol Energy a biomasového kotle Wotan Forest se jedá o dalších 133 mil. Kč.

Zdroj: iRozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.