CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

28. 08. 2014

0 komentářů

Účet bez poplatků spouští další velká banka. Umí toho hodně

 


 

Účet bez poplatků spouští další velká banka. Umí toho hodně

Praha – Na účet zdarma začíná lákat také Raiffeisenbank, pátá největší tuzemská banka podle bilanční sumy. A po podrobném prozkoumání podmínek lze říci, že nabídka nazvaná eKonto Smart stojí za pozornost.

Základní podmínkou pro odpuštění poplatků je, že na konto přijdou klientovi platby ve výši alespoň 15 tisíc korun měsíčně a že každý měsíc provede alespoň tři odchozí transakce, mezi něž se vedle odchozích plateb počítají i platby kartou. Kdo tyto podmínky splní, má zdarma k dispozici nejen vedení účtu, ale skutečně i všechny základní bankovní služby, a dokonce i několik nadstandardních možností.

eKonto Smart sice oproti podobným nabídkám vyžaduje splnění dvou podmínek současně, jejich kombinace však není nikterak drastická. Tři odchozí platby zvládne v měsíci bez problému každý, pokud účet využívá jako hlavní. A ani podmínka minimálního příjmu není přehnaně vysoká. Pohybuje se sice na horní hraně toho, co banky u podobných bezpoplatkových účtů požadují, přesto na ni mohou snadno dosáhnout i rodiny s nižšími příjmy, pokud přes účet nechají „protéci“ obě výplaty.

Ani při případném nesplnění těchto podmínek není cena účtu nikterak vysoká – základní měsíční poplatek činí 99 korun. Například u UniCredit Bank a GE Money Bank přitom „sankce“ za nesplnění podmínek vyskočí na 199 korun.

Výkonný, nebo ještě výkonnější?

eKonto Smart nabízí neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v Česku, neomezené tuzemské elektronické odchozí i příchozí transakce, debetní kartu, možnost bezkontaktní nálepky, kreditní kartu Easy a kontokorent. Banka k němu slibuje také slevu na hypotéku ve výši jednoho procentního bodu. S takovou paletou služeb se nový účet řadí mezi nejvýkonnější mezi těmi, které mohou být bez poplatků (jejich úplný přehled najdete pod článkem).

REKLAMA

K účtu eKonto Smart banka automaticky zakládá také spořicí účet eKonto Flexi, na němž – při splnění podmínek pro získání účtu zdarma – úročí vklady sazbou 1,5 procenta ročně (při nesplnění podmínek úrok klesá na 0,3 procenta). Nevýhodou tohoto spořicího účtu je dlouhá výpovědní doba – 21 dnů.

„I při nesplnění podmínek nicméně klienti zaplatí jen jeden paušální poplatek a nebudou ani v tomto případě platit za každou transakci nebo za každý výběr z bankomatu,“ dodává člen představenstva Raiffeisenbank zodpovědný za retailové bankovnictví Vladimír Kreidl.

„Vlajkovou lodí“ mezi běžnými účty v Raiffeisenbank i nadále zůstává eKonto Komplet, které je při splnění stejných podmínek za 129 korun měsíčně.  V této ceně navíc nabízí například i výběry ve všech bankomatech v zahraničí, až devět podúčtů v cizí měně či kreditní kartu, která vrací až dvě procenta z nákupů.

Online deník Aktuálně.cz sestavil podrobný přehled účtů, které nyní tuzemské banky nabízejí jako bezpoplatkové, a popsal jejich skutečné podmínky:

Air Bank – úrok jako bonus

Běžný účet ve variantě Malý tarif nabízí Air Bank bez poplatku za vedení. Zdarma je i bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku jsou i všechny výběry z bankomatů Air Bank, jichž je zatím relativně málo (u konkurenčního bankomatu přitom zaplatíte 25 korun). Výběr na terminálech Sazky je za 10 korun.

Specialitou běžného účtu v Air Bank je možnost získat na něm stejné úročení jako na spořicím účtu (nyní 1,1 %). Vyšší úrok získá ten, kdo v měsíci kartou zaplatí alespoň pětkrát u obchodníků, a jen na vklad do výše 100 tisíc korun.

Citibank – vymažte 169 korun

Citikonto Plus má základní cenu 169 korun měsíčně. Na nulu se dostane ten, kdo má v Citibank uloženo alespoň 250 tisíc korun, případně ten, komu na účet během měsíce dorazí platby v celkové výši minimálně 25 tisíc korun.

Ve druhém případě jsou pak zdarma všechny základní bankovní služby s tím, že počet odchozích plateb do jiných bank je omezen na deset. Případné další platby v měsíci vyjdou na tři koruny. Zdarma je i karta a čtyři výběry v jakémkoli bankomatu v Česku (další pak jsou za 30 korun).

Citibank nabízí ještě dva prémiové balíčky osobních účtů, které mají náročnější podmínky na splnění vedení služby zdarma a při nesplnění podmínek jsou také dražší (Citi Premium 350 Kč a Citigold 500 Kč měsíčně).

REKLAMA

Česká spořitelna – zdarma za 7000 korun nebo za doporučení

Také Česká spořitelna nabízí běžný účet, který dokáže být téměř bez poplatku. Největší tuzemská banka podle počtu klientů jej od listopadu 2013 zařadila do své nabídky pod názvem iÚčet.

Ten láká na základní bankovní služby bez poplatku, ovšem při dodržení dvou podmínek. Vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic a všechny tuzemské platby zdarma dostane ten, kdo zaplatí kartou u obchodníků alespoň 7000 korun měsíčně (do limitu se přitom případně počítají i splátky na kreditní kartu od ČS). Další podmínkou je, že klient nebude svůj účet obsluhovat na pobočce banky. Kdo současně nesplní obě podmínky, přijde jej účet v daném měsíci na 98 korun.

Ani při splnění těchto podmínek však nejsou součástí bezplatného balíčku výběry z bankomatu. Za výběr budou majitelé iÚčtu i nadále platit pět korun, když využijí síť České spořitelny, nebo 40 korun, když hotovost vyzvednou z bankomatu konkurence. K dispozici je také neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů za paušál 29 korun na měsíc.

Spořitelna také v akci za doporučení prodává bez měsíčního poplatku za vedení svůj základní běžný účet. V příštích pěti letech od uzavření smlouvy mohou doporučitel i doporučený ušetřit 69 korun měsíčně, zároveň ale účet není zdarma, když je třeba platit za odchozí platby.

Equa bank – výběry vždy zdarma

Jednoduše jde na bankovní účet zdarma dosáhnout v Equa bank. Běžný účet má základní měsíční cenu 99 korun, poplatek však lze „vynulovat“ jedním ze čtyř způsobů: Prvním je, že příchozí transakce v měsíci přesáhnou sumu 10 tisíc korun. Druhou možností je, že celkový součet vkladů v Equa bank neklesne pod 100 tisíc korun. Třetí cestou k účtu zdarma je splácet v Equa bank hypotéku nebo spotřebitelský úvěr. Čtvrtou možností na vynulování jsou minimálně tři transakce platební kartou za měsíc.

Kdo jednu ze čtyř podmínek splní, má jistotu, že za základní bankovní služby poplatky platit nebude. Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma ale jsou i všechny výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku, v zahraničí se z bankomatů vybírá za devět korun.

Era Poštovní spořitelna – hlídejte si zůstatek

Era online účet vede Poštovní spořitelna zdarma, pokud průměrný měsíční zůstatek na účtu nespadne pod 15 tisíc korun. Pozor: Zatímco konkurence většinou žádá obrat, Era vyžaduje průměrný zůstatek – nestačí jí tedy, když požadovaná suma peněz účtem „proteče“. Kdo podmínku nesplní, zaplatí za měsíční vedení 50 korun.

Zdarma je bezkontaktní karta MasterCard i všechny platby a operace s trvalými příkazy i inkasy. Zdarma jsou také výběry z bankomatů skupiny ČSOB, v ostatních bankomatech je výběr za 39 korun.

Fio banka – zdarma vždy

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku je také prvních deset výběrů z bankomatů Fio banky v měsíci, případný další je za devět korun.

Za každé 4000 korun zaplacené platební kartou se pro následující měsíc získává jeden výběr z bankomatu jakékoli banky v Česku zdarma, maximální počet těchto výběrů je pět.

Zdarma jsou případně také vklady hotovosti na pobočkách, kterých má Fio banka zhruba sedmdesát. Zdarma je i výběr hotovosti na pobočce, pokud přesahuje sumu 1000 korun, nižší výběry vyjdou na 30 korun.

REKLAMA

GE Money Bank – zdarma a s 2% úrokem, ale s hrozbou

S účtem Genius Free & Flexi jsou zdarma všechny běžné bankovní služby pro toho, kdo splní podmínku měsíčního obratu ve výši alespoň 7000 korun. Komu se to v daném měsíci nepodaří, draze za to zaplatí – základní cena balíčku je 199 korun měsíčně. Tu banka nepožaduje v prvních dvou měsících od podepsání smlouvy.

Banka nyní prodává tento účet v akci, kdo si ho pořídí do konce srpna, získá až do konce roku 2014 úročení na vklady do 50 tisíc korun ve výši dvou procent.

Vedle všech příchozích i odchozích tuzemských plateb zadaných elektronicky jsou v ceně balíčku také čtyři výběry z bankomatů GE Money Bank měsíčně, případný pátý a každý další vyjde na 15 korun, výběr z bankomatů konkurence vyjde na 40 korun.

Banka dále ke svým účtům dává zdarma bezkontaktní platební kartu, zájemcům i platební nálepku a NFC platební kartu v mobilu nebo vedení kontokorentu.

Kdo má na všech produktech v bance uložen alespoň jeden milion korun, může vymazat poplatek u nejvýkonnějšího účtu, který GE nabízí. Genius Gold jinak stojí 499 korun měsíčně.

Komerční banka – ztratíte se v odměnách

Také Komerční banka umí nabídnout bankovní účet bez poplatků za měsíční vedení. Není to ovšem zadarmo. Základní cena balíčku MůjÚčet činí 68 korun. Banka tento poplatek zcela vrací, když její klienti splní alespoň dvě ze čtyř následujících podmínek: 1) jedna došlá platba v měsíci, 2) máte kreditní kartu, úvěr nebo hypotéku od KB nebo od Modré pyramidy, 3) objem uložených peněz ve skupině KB (KB, Modrá pyramida, Komerční pojišťovna, KB Penzijní společnost, Investiční kapitálová společnost KB) alespoň 100 tisíc korun, 4) pravidelná měsíční úložka v libovolné výši na produkt ve skupině KB.

Zdarma v takovém případě jsou ale k vedení účtu už jen příchozí platby, platební karta a případné vedení kontokorentu. Výběr z bankomatu KB je standardně za 9 korun, ale banka vrací tento poplatek za jakoukoli platbu kartou u obchodníka, výběry z bankomatů KB tak může mít zdarma ten, kdo udělá v daném měsíci alespoň tolik plateb kartou u obchodníka jako výběrů. Výběry z bankomatů konkurence jsou za 39 korun. Odchozí platba je za šest korun, KB nabízí balíček neomezeného množství odchozích plateb za 39 korun měsíčně.

Kdo má ve skupině KB uloženo více jak pět milionů korun nebo mu za měsíc přes účet projde více jak 150 tisíc korun, může mít bez poplatku za vedení prémiový účet „TOP nabídka“ se dvěma zlatými, nebo jednou platinovou kartou. Běžná cena účtu je 490 korun.

LBBW Bank – zdarma jen naoko

LBBW jen vytváří dojem, že umí nabídnout účet bez poplatků. Její „IQ Konto zdarma“ nabízí bez poplatku jen vedení a hotovostní vklady na pobočce. Levné jsou i výběry z bankomatů jakékoli banky za 6,50 koruny. Dále už ale cena jen stoupá. Platí se dokonce i za příchozí platby – pět korun. Stejná cena platí pro odchozí platby. Nejlevnější platební karta Maestro vyjde na 40 korun měsíčně.

mBank – kdo platí, vybírá zdarma

Klienti mBank mají zdarma vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Ze základních položek je zpoplatněn jen výběr z bankomatů, který vyjde na devět korun za každý z prvních tří výběrů v měsíci. Tyto tři poplatky se ale dají vymazat. Pokud kartou zaplatíte alespoň 2000 korun měsíčně, máte první výběr zdarma. Při obratu alespoň 3000 korun jsou zdarma dva výběry a při obratu alespoň 4000 korun pak všechny tři.

Zdarma či za devět korun mohou klienti mBank vybírat třikrát do měsíce v jakémkoli (tuzemském) bankomatu konkurence. Čtvrtý a každý další výběr v měsíci už ale vyjde na 35 korun.

Raiffeisenbank – nový Smart

Raiffeisenbank dosud nabízela možnost vynulovat poplatek za měsíční vedení účtu díky produktu nazvanému eKonto Mini. Nyní přichází s lepší nabídkou eKonto Smart – poplatky neúčtuje tomu, komu na účet přijdou platby ve výši alespoň 15 tisíc korun měsíčně a současně každý měsíc provede alespoň tři odchozí transakce, mezi něž se vedle odchozích plateb počítají i platby kartou. Kdo tyto podmínky splní, má zdarma k dispozici nejen vedení účtu, ale skutečně i všechny základní bankovní služby, a dokonce i několik nadstandardních možností. Podrobnou recenzi této novinky jsme přinesli na začátku článku.

Sberbank – Start bez podmínek

Sberbank nabízí jeden ze svých „Fér“ běžných účtů bez poplatku za měsíční vedení. Startovací nabídka je přitom bez tohoto poplatku vždy, nejsou s ní spojeny žádné další podmínky. Zdarma je i vedení platební karty Maestro či Visa Electron, příchozí platby či kontokorent. Odchozí platba je za pět korun, výběr z bankomatu Sberbank je za pět korun, z bankomatu ČSOB za deset korun, v dalších tuzemských bankomatech výběr vyjde na 37 korun.

UniCredit Bank – zdarma za 12 tisíc, jinak za 199 korun

Od půlky dubna láká na účet zdarma také UniCredit Bank. Její U konto umí zdarma poskytnout základní bankovní služby a také výběry z bankomatů v Česku i kdekoli ve světě.

Podmínkou je, že klientovi přijde v měsíci na účet alespoň 12 tisíc korun. Kdo tuto jedinou podmínku nesplní, ten si výrazně připlatí – 199 korun. Banka tyto podmínky garantuje na deset let od podepsání smlouvy.

Zdarma je při splnění podmínky na obrat vedení účtu, ale také všechny elektronické transakce (včetně trvalých příkazů či inkas), vedení až dvou debetních karet, vedení jednoho účtu v cizí měně a výběry ze všech bankomatů v Česku i kdekoliv jinde ve světě.

Banka nabízí i výkonnější účet například s kreditní kartou či zlatou debetní. Bez poplatků jej lidé získají, když účtem za měsíc „proteče“ alespoň 50 tisíc korun – jinak za něj zaplatí 499 korun měsíčně.

Zuno Bank – zdarma za 3000 korun

U Zuno Bank vedou k bezpoplatkovému účtu dvě cesty. S variantou nazvanou Účet máte zdarma vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Od letošního února už ale není zdarma ani jeden výběr z bankomatu – výběr v jakémkoli bankomatu v Česku vyjde se základní variantou účtu vždy na 28 korun.

Varianta Účet Plus sice přijde v základu na 68 korun, poplatek za vedení se ale dá snadno vymazat. Stačí kartami Zuno Bank utratit 3000 korun za měsíc. Zdarma jsou s plusovou variantou i výběry ze všech tuzemských bankomatů, pokud vybíraná hotovost dosáhne alespoň 1000 korun. Za výběr nižší částky se vždy platí 18 korun. Zdarma jsou s plusovou variantou i výběry v zahraničních bankomatech.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *