Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

UCB: Ekonomika střední Evropy má nejhorší období za sebou

Banky Luboš Svačina 12.01.2011 | 15:07 0 Komentářů

Turecko, Polsko, Česká republika a Estonsko se po krizi přesvědčivě odrážejí ode dna, komentuje situaci ve východní Evropě UniCredit Bank ve svém pravidleném ekonomickém přehledu „CEE Quartely“.

Růst HDP v CEE má pro letošek podle očekávání analytiků UniCredit Group dosáhnout 3,8 %, v roce 2010 to bylo 3,6 %. Přičemž tahounem bude především sílící průmyslová výroba a oživující domácí poptávka. Bonusem středoevropských ekonomik je podle názoru UCB skutečnost, že předsednictví Evropské unie se v letošním roce chopí Maďarsko a Polsko, čímž se region CEE zviditelní.

"Základní globální makroekonomické prostředí je pro CEE příznivé: jádrové exportní trhy regionu, jako jsou Německo, Francie a Itálie, budou nadále podávat dobré výkony a centrální banky mají stále velkou chuť vzestupný růst podporovat. I přes četná rizika vyvstávající v periferní zóně EMU, mají být zvládnutelná. Některé slabší ekonomiky mají konečně v dohledu celoroční pozitivní růst HDP, ovšem otazník se dál vznáší nad silou zotavování," uvádí UniCredit. 

Kompletní náhled na aktuální stav ekonomiky středoevropských zemí naleznete v tiskové zprávě UniCredit Group.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.