Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

UBS je podezřelá z podvodu na investorech

Investice Daniel Kuchta 25.07.2008 | 10:56 1 Komentář

USA obviňují švýcarskou banku UBS z podvodu, kterého se měla dopustit na investorech nakupujících cenné papíry s periodicky stanovovaným úrokem, tzv. auction-rate securities.

Generální prokuratura státu New York podala na UBS civilní žalobu s tím, že banka dávala investorům zavádějící informace a dobře jim neobjasnila potenciální rizika spojená s investicí.

Banka se chce obviněním bránit, a dokonce ví o případech pochybení jednotlivých zaměstnanců, nejednalo se prý ale o nelegální činnost. Zároveň prý bude při vyšetřování plně spolupracovat.

Obvinění čelí i několik vrcholných představitelů banky, kteří se před vypuknutím krize zbavovali investic ve zmiňovaných cenných papírech, ale svým zákazníkům je stále nebízeli. "UBS se dopouštěla podvodu i poté, co se dozvěděla, že skutečně o podvod jde," řekl generální prokurátor New Yorku Andrew Cuomo na tiskové konferenci.


UBS není jedinou bankou, která nabízela vysoce rizikové nástroje jako mimořádně bezpečné a likvidní, jako by se jednalo nástroje peněžního trhu. Samotné banky se do problémů začaly dostávat již koncem minulého roku, kdy se začalo spekulovat o možných ztrátách Citigroup. Ztráty se naplno začaly projevovat až začátkem letošního roku a UBS je jednou z mála evropských bak, které krize zasáhla prakticky naplno.

Zdroj: ČTK, Patria

Jeden komentář: “UBS je podezřelá z podvodu na investorech”

  1. Radek napsal:

    Shodou okolností je UBS bankou, která dnes poslala do červených čísel Unipetrol :-).
    http://www.investujeme.cz/investicni-zpravy/ubs-snizuje-cilovou-cenu-pro-unipetrol/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.