Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Uber dospívá a míří k IPO

Investice 22.05.2015 | 12:47 0 Komentářů

Druhý nejhodnotnější světový start-up Uber s hodnotou kolem $41,2 miliardy se opět přiblížil k první veřejné nabídce akcií IPO. Kontaktoval totiž několik velkých bank s poptávkou na otevření kreditní linky ve výši $1 miliardy, což signalizuje brzké stádium příprav vstupu akcií na burzu. Ze zkušenosti víme, že Twitteru trvalo 2 měsíce vstoupit na burzu po otevření kreditní linky na podzim 2013, Facebooku na jaře 2012 také 2 měsíce.

Uber již ale není čistokrevný start-up. Při porovnání kapitálu od investorů a aktuální hodnoty je na tom firma hůře než ostatní velké start-upy. Nižší očekávaná návratnost kapitálu je signálem, že Uber si již pomalu smazává nálepku start-upu a vstupuje do dospělosti.

Uber však musí překonávat také problémy. Na několika místech světa byl zakázán, například v Nizozemsku, Madridu či Nevadě. Další otazník k IPO přidal i březnový odchod CFO Brenta Callinicose. Nový CFO totiž obvykle potřebuje okolo jednoho roku, aby se plně seznámil s finančním chodem společnosti a byl schopen ji důkladně na IPO připravit. To může být další fakt, který by mohl IPO oddálit. Ale Uber zřejmě na své IPO nespěchá i proto, že několika technologickým IPO z poslední doby jako Box, ale také Alibaba se po úpisu akcií příliš nedařilo.

Přestože se spekulovalo o IPO Uber již na tento rok, očekávám, že dříve než v roce 2016 se akcií Uber nedočkáme.

Jonáš Mlýnek, LYNX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.