CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

05. 12. 2022

0 komentářů

Týdenní zpráva o kryptoměnách: Bitcoin se přiblížil dvouletému minimu

 

Bitcoin už téměř smazal všechny své zisky z někdejšího býčího trhu a přiblížil se dvouletému minimu. Jistou úlevu přináší těžařům aspoň dlouho očekávané snížení hash rate. 

Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 (BTCUSD). To je pro bitcoin téměř dvouleté minimum. V následujících týdnech se bitcoin trochu zotavil, ale potom šel znovu dolů a v současnosti se obchoduje na 16 200. Kdyby se měl v tuto chvíli propadnout pod 15 500, obchodoval by se na dvouletém minimu, protože jej prostě dohnal čas a došlo k návratu před listopad 2020. Teď se bitcoin podle všeho obchoduje v pásmu od 15 500 do 17 000, ale kdyby prolomil hladinu podpory na 15 500, další podporu najde až kolem 12 300.

Na medvědím kryptoměnovém trhu z let 2018 a 2019 dosáhla cena bitcoinu svého dna v prosinci 2018, takřka přesně rok poté, co se v prosinci 2017 dostala na tehdejší absolutní maximum. Pokud by se to mělo opakovat i během současného medvědího trhu, dosáhl by bitcoin lokálního dna na 15 500 takřka přesně rok poté, co v listopadu 2021 ovládl místo absolutního maxima. Tentokrát je ovšem makroekonomická situace mnohem horší, úrokové sazby rostou a tiskárnám centrálních bank došel inkoust. Scénář, v němž už se bitcoin odrazí ode dna, moc pravděpodobný není.

Když už mluvíme o minulosti, v roce 2018 si vedl bitcoin výrazně lépe než všechny ostatní kryptoměny. Na současném medvědím trhu s ním ovšem zatím drží krok ethereum. V tuto chvíli se obchoduje proti bitcoinu zhruba na hladině 0,072, což byla pro tento pár plus minus průměrná cena po celý rok 2021. Zdá se, že si ethereum drží svou hodnotu vůči bitcoinu díky tomu, že se po velkém Sloučení vydává méně nových etherů, ale i díky větší poptávce po transakcích na této platformě v návaznosti na rozšíření ekosystému. To bude zajímavé, zejména pokud v budoucnu dojde k podobně strmému nárůstu (bull runu) jako v letech 2017 a 2021. V takovém případě si může vést ethereum podstatně lépe než bitcoin. Ethereum se obchoduje na 1170 (ETH/USD), což je od jeho dvouletého minima ještě pořád daleko.

Hash rate bitcoinu nabízí těžařům jistou úlevu

Nedávno jsme psali o tom, že se hash rate bitcoinu v posledním roce neustále zvyšuje, i když jeho cena trvale klesá. To jde proti veškerým očekáváním. Mezi cenou a hash rate má být pozitivní korelace, protože v dobách, kdy cena bitcoinu stoupá, si mohou těžaři dovolit využívat větší výpočetní výkon. Nižší cena a vyšší hash rate způsobily mnoha těžařům finanční problémy.

Teď se však zdá, že se na obzoru rýsuje úleva. V posledním týdnu se hash rate snížil zhruba o 10 % a v dohledné době by mohl klesnout ještě níž. Těžba bitcoinů je tak pro těžaře výnosnější, takže se konsolidace, která by přinesla větší centralizaci sítě, patrně odkládá.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *