Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Týden ve znamení růstu sazeb ČNB a Fedu

Investice 24.09.2018 | 17:06 0 Komentářů

I když nás doma čeká zkrácený pracovní týden, na globálních trzích může být tentokrát poměrně živo. K hlavním událostem bude patřit zasedání Fedu a ČNB a vedle toho ve čtvrtek představení základních parametrů italského rozpočtu.

Fed podle nás v tomto týdnu nezklame očekávání trhů a zvýší úrokové sazby. Současně by měl vyslat i poměrně jasný signál (dot plots + rétorika), že nás čeká ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku. Je ale otázkou, zda to pro trhy nakonec bude velké překvapení. Trhy v tuto chvíli počítají s druhým růstem sazeb do konce roku již skoro z 80 % a dvouleté sazby se pohybují na dostřel od 3 %.

Pro dolar a americké sazby by ale mohlo být ve finále povzbudivé, pokud by odhady Fedu ukázaly na rychlejší růst sazeb v roce 2019 (4 růsty sazeb) a vyšší dlouhodobou rovnovážnou sazbu. Pak by dolar by mohl opět trochu stabilizovat své pozice a trochu hůře se pak bude dýchat asi rozvíjejícím se trhům.

V eurozóně tento týden až na první odhad zářijové inflace (očekáváme beze změn na 2 %) nejsou důležitější čísla. Pozornost ale přitáhne pravděpodobně čtvrteční oznámení základních parametrů italského rozpočtu. Podle posledních zpráv je technokratický ministr financí Giovanni Tria pod tlakem, aby oběma koaličním partnerům kývl na vyšší rozpočtové výdaje. Jakýkoliv plánovaný deficit hlubší než 1,7 % HDP by byl pro trhy zklamáním a dostal by pravděpodobně italské dluhopisy pod tlak. Samozřejmě špatná zpráva i pro euro.

Doma bude nejzajímavější událostí středeční zasedání ČNB. Vyšší sazby by neměly být překvapením, klíčové ale bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra Rusnoka a to, jak vážně myslel své varování ukazující na možnost dalšího utažení měnových kohoutů do konce roku. Podle našeho názoru guvernér sám není takovým jestřábem, jak by se mohlo při četbě posledních novinových výroků zdát…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.