Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Týden ve znamení několika hlasování o brexitu

Investice 11.03.2019 | 13:03 0 Komentářů

Čeká nás týden ve znamení velkých hlasování o brexitu. Ta přichází ve chvíli, kdy obě dvě velké centrální banky (Fed i ECB) předvedly v reakci na poslední várku slabších čísel holubičí veletoč. V uplynulém týdnu ECB výrazně zhoršila makroekonomickou prognózu a trhům jasné naznačila, že v roce 2019 mohou na pohyb sazeb ze záporných hodnot zapomenout.

V reakci výrazně oslabilo euro a desetiletý výnos německého bundu spadl skoro na nulu. Akciovým trhům a obecně rizikovým aktivům to však na evropských trzích příliš nepomohlo. Jednak ke konci týdne přišla studenější sprcha v podobě prudkého propadu čínských vývozů a slabších amerických payrolls. Současně řada hráčů na trhu vnímala rozhodnutí ECB trochu jako potvrzení závažnosti problémů a ztrátu důvěry ECB v ekonomiku ve světle řady nejistot.

Na konci tohoto týdne může jedna z nejistot – brexit – nabýt přívětivější podoby. Pokud britský parlament nepodpoří staro-novou dohodu o brexitu, dá Theresa Mayová s vysokou pravděpodobností hlasovat o odkladu brexitu. Libra soudě podle zisků z posledních týdnů ale zdá se s takovým scénářem do značné míry počítá.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.