Týden ve znamení Fedu a dalších hlasování o brexitu
Čeká nás týden, ve kterém by měly hrát prim centrální banky a samozřejmě opět brexit. Vedle ruské a brazilské centrální banky bude v centru pozornosti zejména americký Fed a Bank of England. Fed s vysokou pravděpodobností ponechá po “holubičím obratu” v lednu sazby beze změny. Klíčové bude sledovat, zda již na březnovém zasedání oznámí konec výprodejů aktiv z bilance.
To by byla pozitivní zpráva pro delší americké dluhopisy, stejně tak jako pro rozvíjející se trhy. Vedle toho bude pro trhy zajímavé, jak moc Fed sníží očekávaný růst sazeb a jak bude nový výhled komentovat Jeremy Powell na tiskové konferenci – vzhledem k tomu, že se trhy ve svých očekáváních s růstem amerických sazeb v nejbližší době de facto rozloučily, další pokles krátkých amerických výnosů už moc pravděpodobný není.
To Bank of England bude s výraznějšími oznámeními dál čekat na výsledek brexitu. Tento čtvrtek startuje evropský summit k brexitu, na kterém se Británie pravděpodobně bude chtít s Unií dohodnout na podmínkách odložení odchodu z EU. Jak dlouhé odložení to bude, do značné míry bude záviset na výsledku dalšího hlasování o “staro-nové” výstupní smlouvě v britském parlamentu (v předvečer brexitu). Pokud ji poslanci napotřetí znovu odmítnou, bude se jednat pravděpodobně o delším než jen několikaměsíčním odkladu brexitu. Další vyjasnění situace je sice pro libru teoreticky pozitivní, prostor pro další zisky ovšem považujeme za omezený.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance