Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Týden ve znamení Fedu a dalších hlasování o brexitu

Banky 18.03.2019 | 15:38 0 Komentářů

Čeká nás týden, ve kterém by měly hrát prim centrální banky a samozřejmě opět brexit. Vedle ruské a brazilské centrální banky bude v centru pozornosti zejména americký Fed a Bank of England. Fed s vysokou pravděpodobností ponechá po “holubičím obratu” v lednu sazby beze změny. Klíčové bude sledovat, zda již na březnovém zasedání oznámí konec výprodejů aktiv z bilance.

To by byla pozitivní zpráva pro delší americké dluhopisy, stejně tak jako pro rozvíjející se trhy. Vedle toho bude pro trhy zajímavé, jak moc Fed sníží očekávaný růst sazeb a jak bude nový výhled komentovat Jeremy Powell na tiskové konferenci – vzhledem k tomu, že se trhy ve svých očekáváních s růstem amerických sazeb v nejbližší době de facto rozloučily, další pokles krátkých amerických výnosů už moc pravděpodobný není.

To Bank of England bude s výraznějšími oznámeními dál čekat na výsledek brexitu. Tento čtvrtek startuje evropský summit k brexitu, na kterém se Británie pravděpodobně bude chtít s Unií dohodnout na podmínkách odložení odchodu z EU. Jak dlouhé odložení to bude, do značné míry bude záviset na výsledku dalšího hlasování o “staro-nové” výstupní smlouvě v britském parlamentu (v předvečer brexitu). Pokud ji poslanci napotřetí znovu odmítnou, bude se jednat pravděpodobně o delším než jen několikaměsíčním odkladu brexitu. Další vyjasnění situace je sice pro libru teoreticky pozitivní, prostor pro další zisky ovšem považujeme za omezený.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.