Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Týden ve znamení ECB a rozvíjejících se trhů

Investice 10.09.2018 | 14:44 0 Komentářů

Páteční čísla z amerického trhu práce nemohla dopadnout lépe a dala dolaru jasný signál, že se má o co opřít. Mzdy šláply na plyn a rostly v srpnu o 2,9 % – to je nejrychlejší tempo za posledních devět let. To je o důvod víc, proč věřit v tomto roce ještě dvojitému růstu sazeb Fedu (na ten po pátečních datech trhy sází zhruba ze 70 %). Na druhé straně je to i o důvod navíc, proč by se měly bát rozvíjející se trhy.

Právě zdražující dolar obnažuje problémy těch nejzranitelnějších. Navíc vidina vyšších úrokových sazeb v USA dráždí Donalda Trumpa, pro kterého to může být argumentem pro vystupňování svého obchodního válečného úsilí na frontě s Čínou. Donald Trump může v nejbližší době uvalit nová cla na čínské zboží v hodnotě až 200 miliard USD.

To straší řadu především asijských trhů navázaných na Čínu, a pokud by čínská vláda v obranném manévru nechala oslabit měnu nad hranici 7 juanů za dolar, dýchalo by se celému rozvíjejícímu světu velice těžko.Tento týden může alespoň částečné uklidnění rozvíjejícímu se světu přinést turecká centrální banka, která by konečně mohla “vzít rozum do hrsti” a nehledě na názor prezidenta Erdogana zvýšit úrokové sazby.

V našich zeměpisných šířkách přitáhne vedle rozvíjejících se trhů srovnatelnou pozornost zasedání ECB. Nedojde pravděpodobně k zásadním změnám plánů. ECB by mohla oznámit snížení měsíčních nákupů dluhopisů z 30 na 15 miliard eur a definitivní ukončení QE na konci roku. Zatím potvrdí i komunikaci ukazující na první růst úrokových sazeb v druhé polovině roku 2019. Zajímavé ovšem bude, jak se Mario Draghi vypořádá s plány na rozpočtovou expanzi jeho mateřské Itálie.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.