Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Týden ve znamení boje o Brexit a kolaps cen ropy nebere konce

Investice 26.11.2018 | 15:34 0 Komentářů

Theresa Mayová začne tento týden obhajovat rozvod s EU na domácí půdě a nebude mít vůbec lehkou úlohu. Proti dohodě je opozice a kritických je také skoro 90 poslanců vlastní strany. Euforii z brexitu asi také nepřiživí detailní analýza jeho dopadů z pera Bank of England, kterou centrální bankéři mají zveřejnit ve středu. Na druhou stranu zátěžový test “černého” scénáře – brexitu bez dohody – může Therese Mayové ve finále dodat silné argumenty, proč by poslanci měli podpořit jí dohodnutý více než pětisetstránkový rozvodový účet.

Brexit a eliminace jeho dopadů bude pravděpodobně i zásadním tématem na setkání skupiny G20 (pátek), na které jsou tentokrát očekávání nastavena velice nízko. Po krachu červnové G7, ze které odjel prezident Donald Trump, se pravděpodobně v závěrečném prohlášení bude G20 snažit vyhnout veškerým narážkám na protekcionismus a obchodní války. Na summitu se ovšem separátně sejdou také čínský a americký prezident – jakékoliv náznaky uvolněnějších vztahů by rozvíjející se trhy a s nimi i česká koruna přijaly pozitivně.

Na trzích také budou hojně sledovaná vystoupení centrálních bankéřů a to jak z Fedu, tak z ECB (Draghi, Powell). Zajímavé bude, jak budou interpretovat rizika spojená s rostoucím tržním napětím a v případě eurozóny i s překvapivě slabými čísly, které ukazují na pomalejší růst ke konci roku. Navíc jak v USA, tak v eurozóně dostanou současně centrální bankéři nadílku v podobě nových inflačních čísel a v USA se trhy mohou těšit navíc na zápis z posledního zasedání Fedu.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.