Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Turecko přes zisky liry zůstává dál zranitelné

Investice 17.08.2018 | 14:45 0 Komentářů

Turecká lira se včera těšila na projev ministra financí Berata Albayraka, který na rozdíl od prezidenta Erdogana mluvil relativně pragmaticky a alespoň část investorů potěšil. A to především tím, že slíbil rozpočtové úspory a razantně odmítl zavedení kapitálových kontrol. To ale pravděpodobně nebude turecké liře stačit na dlouho.


Za prvé, slíbit rozpočtové úspory nic nestojí, a trhy budou chtít vidět konkrétní kroky.

Za druhé, v dnešní situaci bude tak jako tak nutné, aby turecká centrální banka reagovala na kombinaci vysoké inflace a narůstajícího zahraničního dluhu vyššími úrokovými sazbami. To zatím Erdogan tvrdohlavě odmítá.

Za třetí, lira bude ke své stabilizaci pravděpodobně potřebovat alespoň jistou normalizaci vztahů s USA. Tak, aby každý týden jednoduše nehrozilo zavedení nových amerických sankcí. Ostatně i během včerejšího obchodování relativně dobrý dojem z vystoupení Berata Albayraka rychle přehlušily komentáře amerického ministra financí Stevena Municha, který údajně připravuje nové kolo sankcí proti Ankaře.

A za čtvrté, k trvalejšímu uklidnění a obnovení důvěry zahraničních investorů bude pravděpodobně zapotřebí, aby Turecko dostalo výraznější finanční injekci od některého z nových přátel (Rusko, Čína). Bez ní bude Ankara těžko refinancovat splatný krátkodobý zahraniční dluh a financovat vysoký schodek běžného účtu. A to nehledě na to, že prudké ochlazení turecké ekonomiky a slabá lira mohou začít přirozeně snižovat závislost na zahraničním financování.

Jednoduše řečeno, i když aktuálně turecká lira prochází klidnějším obdobím, zisky zaznamenané v posledních dvou dnech může brzy opět hravě otočit…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.