Neděle 18. listopadu. Svátek má Romana.

Turecko přes zisky liry zůstává dál zranitelné

Investice 17.08.2018 | 14:45 0 Komentářů

Turecká lira se včera těšila na projev ministra financí Berata Albayraka, který na rozdíl od prezidenta Erdogana mluvil relativně pragmaticky a alespoň část investorů potěšil. A to především tím, že slíbil rozpočtové úspory a razantně odmítl zavedení kapitálových kontrol. To ale pravděpodobně nebude turecké liře stačit na dlouho.


Za prvé, slíbit rozpočtové úspory nic nestojí, a trhy budou chtít vidět konkrétní kroky.

Za druhé, v dnešní situaci bude tak jako tak nutné, aby turecká centrální banka reagovala na kombinaci vysoké inflace a narůstajícího zahraničního dluhu vyššími úrokovými sazbami. To zatím Erdogan tvrdohlavě odmítá.

Za třetí, lira bude ke své stabilizaci pravděpodobně potřebovat alespoň jistou normalizaci vztahů s USA. Tak, aby každý týden jednoduše nehrozilo zavedení nových amerických sankcí. Ostatně i během včerejšího obchodování relativně dobrý dojem z vystoupení Berata Albayraka rychle přehlušily komentáře amerického ministra financí Stevena Municha, který údajně připravuje nové kolo sankcí proti Ankaře.

A za čtvrté, k trvalejšímu uklidnění a obnovení důvěry zahraničních investorů bude pravděpodobně zapotřebí, aby Turecko dostalo výraznější finanční injekci od některého z nových přátel (Rusko, Čína). Bez ní bude Ankara těžko refinancovat splatný krátkodobý zahraniční dluh a financovat vysoký schodek běžného účtu. A to nehledě na to, že prudké ochlazení turecké ekonomiky a slabá lira mohou začít přirozeně snižovat závislost na zahraničním financování.

Jednoduše řečeno, i když aktuálně turecká lira prochází klidnějším obdobím, zisky zaznamenané v posledních dvou dnech může brzy opět hravě otočit…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.