Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Tržby Pivovarů Lobkowicz loni vzrostly o tři procenta

Investice 12.03.2015 | 10:05 0 Komentářů

Skupina loni prodala 894 000 hektolitrů piva, meziročně o 4,7 procenta více.

Tržby Pivovarů Lobkowicz loni vzrostly o tři procenta

Praha – Tržby Pivovarů Lobkowicz vzrostly loni meziročně o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy korun, o 4,7 procenta více než v předchozím roce. Vyplývá to z předběžných neauditovaných finančních výsledků.

Pivovarská skupina loni prodala 894 000 hektolitrů piva, o 4,7 procenta meziročně více. Nižší růst na tuzemském trhu ovlivnilo nepříznivé počasí v létě. Firma na něm utržila 887 milionů korun, což v porovnání s rokem 2013 představuje mírný nárůst o 1,1 procenta.

Částka získaná za vývoz piva do zahraničí vzrostla více než o pětinu na 239 milionů korun. Podíl exportu na celkových tržbách skupiny díky tomu přesáhl 21 procent. Klíčovými exportními trhy v roce 2014 byly Slovensko, Německo a Polsko.

„Rok 2014 byl velmi zajímavý a plný výzev pro celou skupinu, úspěšně jsme dokončili primární nabídku akcií na pražské burze a získali řadu nových akcionářů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Zdeněk Radil. Cena akcie skupiny podle něj dosáhla od uvedení na trh koncem května loňského roku do 10. března zhodnocení přesahující 16 procent. „I přes náročnost procesu IPO pro celou společnost jsme byli schopni řídit její běžný chod a v roce 2014 jsme zvýšili celkové tržby o 3,2 procenta na 1,2 miliardy korun,“ podotkl Radil.

„Pro tento rok se soustředíme na on-trade segment a prioritou zůstává i export,“ popsal generální ředitel plány firmy pro letošní rok. Skupina chce také spustit vlastní nový koncept restaurací, který má kombinovat moderní gastronomii a širokou nabídku pivních značek. „Naším cílem je otevřít první takový podnik ještě před letošní sezonou,“ upřesnil Radil.

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora.

Nadpoloviční většinu akcií skupiny vlastnil koncem loňského roku prostřednictvím firmy Palace Capital podnikatel Martin Burda. Zhruba čtvrtinovým vlastníkem byl přes firmu Go solar finančník Gregorz Hóta. Firma koncem letošního května vstoupila na pražskou burzu. Přibližně pětinu akcií získali v rámci emise noví investoři. Předseda představenstva Zdeněk Radil měl v závěru roku tři procenta, podnikatelka Eva Kropová setinu procenta akcií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.