Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Tržby obchodů zmírnily pád, lidé ale budou šetřit dál

Investice 13.08.2009 | 12:04 0 Komentářů

Tržby se propadly o něco méně, ale padat budou dál.

Brno – Lidé sice stále šetří, ale o něco méně urputně než před měsícem. Říkají to údaje Českého statistického úřadu o maloobchodních tržbách. Ty sice v červnu už podeváté za sebou klesaly, pokles se však ve srovnání s předchozím měsícem zpomalil.
„Meziročně se tržby očištění o sezónní vlivy snížily o 4,9 procenta. V květnu to bylo 7,5 procenta,“ uvedl úřad na svých stránkách. Na meziročním poklesu se nejvíce podepsal nízký prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů a také prodej nepotravinářského zboží.
Potraviny se v červnu prodávaly o 1,12 procenta více než před rokem, největší část tržeb si „ukously“ obchodní řetězce. Češi však šetřili na lahůdkách a pochutinách ze specializovaných obchodů. Ty pocítily podle úřadu propad zájmu o 8,4 procenta. Největší podíl na poklesu však mají malé obchůdky, kterým odvádějí zákazníky velké markety.
„Maloobchodní tržby dopadly hůře, než se čekalo. Za devátým meziročním poklesem v řadě stály především slabý prodej aut a zboží dlouhodobé spotřeby jako je elektronika, bílé zboží nebo nábytek. Pouze za potraviny a léky utrácíme více,“ komentovala údaje analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.