Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Trump požaduje vyrovnanou obchodní bilanci s Čínou

InvesticeMakro 21.03.2019 | 16:35 0 Komentářů

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 stoupá o 0,5 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří technologickým firmám (+1,7 %) a realitním developerům (+1,4 %).

Jediným ztrácejícím sektorem jsou finanční instituce (-0,6 %). Před chvílí byly v amerických médiích zveřejněny další informace ohledně obchodních jednání s Čínou. Americký prezident Donald Trump doporučuje svému jednacímu týmu, aby Čína snížila obchodní deficit s USA. Peking údajně nabídnul po posledním setkání obou prezidentů, že zrealizuje nákupy amerického zboží ve výši 1,22 bilionu dolarů v horizontu příštích šesti let. Avšak Trump by chtěl toto číslo minimálně zdvojnásobit, ideálně ztrojnásobit. Při trojnásobku by došlo k vyrovnání obchodní bilance mezi oběma státy.

Evropské burzy podléhají nervozitě způsobené ohledně brexitu. T. Mayová včera oficiálně požádala o prodloužení termínu pro brexit do 30. června 2019. Polský prezident Tusk navrhuje pouze technické prodloužení do poloviny května, aby byla ratifikována stávající dohoda. Delší prodloužení by podpořil pouze v případě příslibu nějaké zásadnější změny ve vyjednané dohodě. Tato nejistota o budoucím vývoji se projevuje na tamních akciových burzách. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o tři setiny procenta. Nejhůře jsou na tom finanční instituce se ztrátou 0,8 %.

Pražská burza dnes za silně podprůměrné obchodní aktivity posílila o 0,5 %. Absolutním vítězem se staly akcie pojišťovny VIG (+2,4 %), která dnes zveřejnila velmi solidní hospodářské výsledky za loňský rok. S velkým odstupem následuje VIG mediální skupina CME se ziskem 1,2 %. Na opačné straně se umístila likérka Stock Spirits a textilka PFNonvowens. Obě se shodnou ztrátou 0,3 %.

Jiří Kostka
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.