Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Tripartita se neshodla na prolomení těžebních limitů

Investice 02.02.2015 | 15:09 0 Komentářů

Zatímco odboráři a zástupci zaměstnavatelů po uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá.

Tripartita se neshodla na prolomení těžebních limitů

Praha – Tripartita se neshodla na žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Nejdřív chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností, a to do konce června. Pak se k jednání vrátí. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pokud by podle něj kabinet názor tripartity zohlednil, mohl by o limitech jednat nejdřív až v létě.

Zatímco odboráři a zástupci zaměstnavatelů po uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá. Proti je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Tam je problém, že v současné době je strašně moc toho uhlí používáno na výrobu elektřiny, která se exportuje z ČR. Jestliže existují silné argumenty pro prolomení limitů, tak jsou v zásadě dva – zaměstnanost a využití uhlí pro teplárny,“ uvedl Babiš. Pokud by se limity prolomily, měl by podle něj stát zajistit, že se uhlí využije v teplárnách.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře uvolnění v dole Bílina. Mládek navrhuje ale posunutí limitů tam a částečně i v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti jsou obyvatelé, ekologické organizace či Strana zelených.

„Já předpokládám, že v Bílině se limity prolomí, že to nebude žádná otázka. Pokud nebude politická vůle k úplnému či částečnému prolomení limitů v dole ČSA, vláda bude muset udělat něco na podporu lidí (bez práce),“ uvedl ministr Mládek.

Podle něj materiál o limitech doplňuje spolu s dokumentem o rozvoji jaderné energie aktualizovanou státní energetickou koncepci, kterou mělo jeho ministerstvo předložit do konce března. Podle záměru chce Česko v budoucnu využít hlavně jádro a hnědé uhlí, odklání se od obnovitelných zdrojů a plynových elektráren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.