Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Tři největší rizika pro finanční trhy

Investice 25.09.2018 | 17:38 0 Komentářů

Země skupiny G20 dnes ohrožují tři zásadní rizika. Mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Investoři by jim proto měli věnovat náležitou pozornost.

  • Brexit: Jde určitě o nejvíce podceňované politické riziko nadcházejících měsíců. Z našeho pohledu je sice pravděpodobnost nedosažení dohody méně než 50 procent, ale můžeme se mýlit a vyjednávání mohou kdykoliv ztroskotat.

Vidíme, že Evropa zastává velmi tvrdou linii. Premiérka Theresa Mayová nyní stojí před výzvou, jak sjednotit její politickou stranu ohledně brexitu před konferencí Konzervativní strany, která se uskuteční ve dnech od 30. 9. do 3. 10. Její proslov je plánován na poslední den konference. Očekává se, že naznačí zásadní body, které chce ve vyjednávání dosáhnout.

Ještě stále věříme, že Británie najde dohodu dříve, než 29. března příštího roku vystoupí z EU. Politická deklarace bude prozatím pravděpodobně stále velmi vágní, protože zůstává několik otevřených otázek týkajících se vzájemného obchodu i hranice se Severním Irskem. Toto přechodné období způsobí vyšší politické napětí mezi Londýnem a vládami zemí unie.

  • Jednání o italském státním rozpočtu na rok 2019: Předstihové ukazatele a nedávné ekonomické údaje z Itálie, jako PMI nebo firemní očekávání, potvrzují, že za třetí čtvrtletí vykáže italská ekonomika stagnaci. Podle našeho názoru to vážně zkomplikuje vyjednávání o příštím státním rozpočtu, které budou probíhat v posledním čtvrtletí.

Nejednoznačný názor vládní koalice spolu s ekonomickým oslabením určitě povedou v následujících dvou měsících k vyšší volatilitě. Zejména, když Evropská komise zveřejní svá stanoviska k rozpočtu již 30. listopadu.

Je v zájmu italské vlády respektovat evropská pravidla výšky deficitu, protože Itálie potřebuje vhodné tržní podmínky pro refinancování dluhopisů v hodnotě 300 miliard eur v příštím roce.

  • Obchodní válka mezi USA a Čínou: Obavy z obchodní války jsou příliš nadhodnoceným rizikem. V době, kdy se doba kvantitativního uvolňování blíží ke konci, pozornost investorů by se měla více zaměřit na kurz dolaru a finanční toky, než na obchodní válku.

Vidíme, že globální ekonomika se vyrovnává s překážkami v obchodní výměně, oproti roku 2016, vyššími o 14 procent. Na druhé straně, podle organizace Global Trade Alert se globální ekonomika letos liberalizovala o 22 procent. Když tato fakta vezmeme v úvahu, zdá se, že obchodní válka, kterou vedou Spojené státy americké, je jen krátkodobým rizikem pro finanční trhy, ale nebude schopna vykolejit globální ekonomický růst.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.