CZK/€ 23.665 +0,17%

CZK/$ 21.955 -0,23%

CZK/£ 27.592 +0,55%

CZK/CHF 24.356 +0,50%

23. 10. 2019

1 komentář

Tři důvody, proč mít finanční plán

 

Ve své praxi se často setkávám s dotazem, proč vlastně mít finanční plán. Obvyklým argumentem proti němu je, že na těch pár korun, co tazatel má, se to ani nevyplatí. Jenže právě finanční plán by měl každému z nás pomoci k tomu, abychom v případě potřeby měli k dispozici dostatek peněz a nemuseli si draze půjčovat.  

Loading 

Proč si sestavit vlastní finanční plán i s pár korunami v kapse vám ukážu na třech číslech. Na ně byste měli myslet vždy, když si položíte onu úvodní otázku. Právě ona čísla by měla být silným argumentem si pravidelně a dlouhodobě vytvářet finanční rezervu, i když to bude jen z mála.

4 679 186. Toto číslo nepředstavuje celkový počet osob pracujících v Česku, ani to není počet osob, které si pravidelně odkládají určitou sumu jako přilepšení ke starobnímu důchodu. Číslo představuje počet všech exekučních záznamů, které jsou vedeny proti 821 337 osobám v tuzemsku. A proč je toto číslo velkým argumentem pro tvorbu vlastní finanční rezervy? Drtivá většina všech exekucí je vedena z důvodu nízkých dlužných částek, řekněme do 50 000 Kč. Tedy proti osobám, které neměly částku 50 000 korun okamžitě k dispozici, a proto si půjčili, většinou od nebankovní společnosti. První půjčkou pomalu ale jistě roztočili kolo dluhové pasti. Základem finančního plánu je mít dostatečně velkou finanční rezervu minimálně ve výši tří až šesti měsíčních výdajů domácnosti. To totiž znamená vyhnout se osudu, který potkal 821 337 osob v České republice.

13 200 Kč. Nebudu vás dlouho napínat, jelikož se jedná o průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2018. Počet důchodců roste, což je obecně známá věc, která dokazuje vyspělost naší společnosti. Počet důchodců ke konci roku byl cca 2,4 miliónu osob. Pro představu v dubnu 2019 byla průměrná hrubá mzda ve výši 34 105 Kč. V momentě, kdyby osoba s průměrnou mzdou začne čerpat starobní důchod, klesne její příjem přes 60 procent. Ruku na srdce, kdybych vám teď snížil mzdu/plat o 60 procent, jak dlouho byste dokázali fungovat bez nezměněné výdajové stránky? Tvořit si rezervu na přilepšení k důchodu, tedy rentu, by mělo být úkolem každého z nás. Dostatečně se finančně připravit na důstojný život ve stáří pomůže právě dlouhodobý finanční plán.

98 611 Kč. V současné době si 4 441 664 osob odkládá do tak zvaného třetího důchodového pilíře, ať už mluvíme o transformovaném fondu (dříve penzijní připojištění), nebo o doplňkovém penzijním spoření. Vklady od 4 441 664 osob plynou do penzijních společností. Všechny penzijní společnosti v současné době evidují částku 447 miliard Kč. Částka určitě nepředstavitelná, ale zkuste tuto částku vydělit počtem osob, které jsou u penzijních společností registrovány. Dostaneme sumu cca 100 000 Kč. Znamená to, že na každého občana, který je registrován u penzijních společností, vychází částka v průměru 100 000 Kč. Mluvit o tom, že tato částka je naprosto nic neřešící, je zbytečné. Jako dlouhodobé přilepšení k penzi, kdy musíme počítat s až 60procentním propadem příjmů, znamená 100 000 v případě deseti let měsíční přilepšení cca 835 korun a v případě dvaceti let v penzi cca 417 korun na měsíc ke státnímu důchodu.

REKLAMA

Všechna tři čísla jsou argumenty pro to, proč mít svůj vlastní finanční plán, a to už ideálně od první výplaty. S ním budete mít své finance vždy pod kontrolou.

Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Daniel Šenolt

    24 října, 2019

    Ach jo a nedají si pokoj. Stále mávají nebankovkama a ani si nezjistí, že většina nízkých částek pochází od dopravních podniků, energetik a telefonních operátorů….takže „Drtivá většina všech exekucí je vedena z důvodu nízkých dlužných částek, řekněme do 50 000 Kč. Tedy proti osobám, které neměly částku 50 000 korun okamžitě k dispozici, a proto si půjčili, většinou od nebankovní společnosti.“ úplně nesedí—-kluci, chápu, že si chcete dělat reklamu, průměrnej spotřebitel vám tohle sežere, ale vytváříte si alternativní realitu – zkuste se informovat u Člověka v tísni….tím nechci napadat finanční plánování – určitě dává smysl a spousta lidí to podceňuje

    Odpovědět