Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Trhy vyhlíží HDP v eurozóně i v USA a zátěžové testy italských bank

BankyMakro 29.07.2016 | 10:19 0 Komentářů

Dnes čekáme silnější čísla z USA a na druhé straně Atlantiku o něco slabší hospodářské výsledky eurozóny. Navíc EU dnes zveřejní zátěžové testy velkých evropských bank, které mají potenciál znovu uvést do varu především italský a portugalský bankovní sektor. Celkově by tak z konce týdne mohl těžit spíše americký dolar, který se může pokusit otočit lehkou defenzivu nastartovanou posledním zasedáním Fedu.

Počítáme s tím, že americké HDP za druhý kvartál skončí nad očekáváním trhu a ukáže, že největší světová ekonomika poroste rychleji než o 3 % mezikvartálně anualizovaně (trhy čekají “jen” 2,5 %, ale pozor na revizi minulých dat). Hlavním tahounem růstu by měla být pravděpodobně spotřeba domácností. Podobná situace je i v eurozóně, kde sice v druhém kvartále nijak neoslnil průmysl, trh práce ale nadále vykazoval dobrou dynamiku. I tak podle našich odhadů může výsledek lehce zaostat za očekáváním trhu (0,2 % q/q, 1,4 % y/y). Rozdíl od očekávání ale nebude veliký, a trhy ve finále nemusí příliš stresovat. Zvlášť když první post-brexitová čísla zatím ukazují, že ekonomiky eurozóny jsou vůči nové politické nejistotě relativně odolné.

Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout zátěžové testy velkých evropských bank. Letos by z nich neměl vyplynout automatický požadavek na dolití kapitálu. Trhům nicméně nakonec dají vodítko, o jak velkou kapitálovou injekci v následujících měsících budou italské banky hrát – tržní odhady dosahují až 40 miliard eur. Více než celkový objem nakonec pravděpodobně bude důležité, na jaké formě záchrany se Itálie dohodne s EU – tj. jak velké náklady ponesou soukromí investoři. I když se tomu Řím brání, je třeba aby soukromí investoři nesli svůj díl bolesti a italské banky se konsolidovaly – pročistily od slabších článků. Podle OECD má Itálie stále více bankovních poboček než pizzerií.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.