CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

22. 03. 2010

0 komentářů

Trhy si hledají směr ve stínu Řecka a měnových politik

 


 

 

Situaci na trzích v uplynulém týdnu charakterizovala velmi nízká volatilita a nízké objemy. Vypadá to tak, že akcie v tuto chvíli nedokáží jít výrazně ani nahoru ani dolů, proto se pomalým tempem sunou vzhůru po desetinách procent. V pondělí Evropa začala na negativní vlně, když se opět ozvaly starosti kolem Řecka a Číny. U Číny se znovubjevily spekulace o možném utahování měnové politiky, které by vedlo k ochlazení ekonomického růstu poté, co inflační data nevyvrátila přehřívání asijského obra. Navíc Spojené státy stupňují tlak na uvolnění yuanu, který je podle názoru Američanů uměle držen nízko a tím škodí exportu ostatních zemí. V některých periodikách se objevily výzvy, aby se k tlaku konečně připojila i EU, která přece také musí na slabém yuanu ztrácet. Američané asi zapomněli na poměrně nedávné zvolání zpoza Atlantiku „Naše měna, vaše starosti“ směrem k ECB. Navíc evropská obchodní bilance s Čínou je spíše pozitivní. Další otázka je, jaká by byla spotřeba Američanů bez levného čínského zboží.

Situace v Řecku plní stránky novin již několik měsíců. Angela Merkel v týdnu otevřeně řekla to, co si mnoho lidí myslí – kdo chce vstoupit do měnové unie by měl být připraven na větší politickou a fiskální unii a zároveň ten, kdo chronicky nebude plnit stanovená kritéria, by mohl být z eurozóny vyloučen. Z řecka se naopak ozval názor, že vysoké dluhové náklady by mohly znemožnit dosažení cíle ke snížení deficitu a možná by se tedy vyplatilo zažádat o pomoc MMF. Nicméně na jakoukoli zprávu reagovaly trhy spíše chladně , a jak evropské, tak americké indexy dosáhly svých 17-ti měsíčních maxim. Index S&P500 překonal již na začátku týdne hranici 1150 bodů, která byla považována mnohými analytiky za významnou rezistenci, jejíž překonání může vést k dalšímu růstu.

Růst podpořilo i úterní zasedání amerického FEDu, který nechal úrokové sazby u nuly a navíc Ben Bernanke prohlásil, že tomu tak zůstane ještě nějakou dobu. Ponechání sazeb na nízké úrovni podpořila i data o inflaci, která zůstává velmi blízko deflačním hodnotám. Ve čtvrtek se ale objevily spekulace, že FED bude opět zvyšovat diskontní sazbu. Dolar zareagoval posílením vůči euru, proti kterému působila i nevyjasněná situace v Řecku.

Akciemi, které nejvíce v týdnu ovlivňovaly trh, byly bankovní tituly, které reagovaly nejcitlivěji na zprávy z Řecka i na činnost FEDu. Technologický sektor dostal impulz od amerického Intelu, který nejprve odhalil novou generaci chipů a vzápětí zástupci společnosti prohlásili, že 1.čtvrtletí bude výborné kvůli růstu prodejů ve spojitosti s oživením ve světě. V úterý tak akcie Intelu zakončily téměř o 4% výše a nahoru pomohly i evropským výrobcům, například německý Infineon si ve středu připsal 3,5%. Optimisticky se do budoucna dívá i finanční ředitel General Electric, který předpovídá v roce 2011 růst zisku i dividend. Akcie v úterý vzrostla o 4,5%. Do pozitivních firemních výsledků zasáhl i výrobce sportovního oblečení Nike, jehož akcie ve středu poskočila o 3,4% poté, co firma vykázala výsledky lepší než očekávání.

REKLAMA

Trhy za nízkých objemů vypadají, že spíše přešlapují na místě, ale toto přešlapování se děje směrem nahoru, protože dobré firemní zprávy a spíše pozitivní makroekonomická data dávají trhům podporu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *