Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Trhy potřebují další signály

Po slibném vykopnutí do úvodu týdne upadly trhy rychle do stagnace, která vyústila v hmatatelnější čtvrteční korekci. S opakovaným vybíráním zisků je nutné v následujících dnech počítat. Pro další posun trhů směrem nahoru ze současných úrovní bude zapotřebí více pozitivních zpráv z oblasti klíčových makroekonomických dat. Cena zlata dosáhla během týdne nového maxima, když flirtovala s úrovněmi nad 1150 USD za unci.(komentář Michala Doležala, Commerzbank)

Do úvodu týdenního obchodování vykročily globální trhy slibně. Posilující akciové trhy, slabší dolar a solidní americká ekonomická data vytlačily ceny komodit. Spolu s cenami komodit posilovaly především akcie těžařských společností. Maloobchodní tržby ve Spojených státech za říjen vzrostly více než se čekalo. Pondělní pozitivní impuls však neměl dlouhého trvání  a  účastníci  trhu  se začali  v  následujících  dnech  chovat   rozpačitě. Posunout  dále 13-měsíční burzovní maxima se ukázalo neschůdné a po zveřejnění nižšího než očekávaného růstu americké průmyslové výroby začali investoři vybírat zisky, což nejvíce pocítily akcie bankovních domů a těžařské tituly. Zatímco evropské trhy již končily obchodování v mírném mínusu, americkým indexům dopomohla udržet kladné teritorium zvýšená investiční doporučení. Analytici Morgan Stanley přišli s vyšší cílovou cenou  pro akcie Microsoft a akcie Exxon Mobile podpořilo doporučení od Barclays. Pochybnost v investorech však zanechalo prohlášení významných maloobchodních zástupců  Target a Home Depot. Jejich předpověď jak budou spotřebitelé utrácet během nadcházející sváteční sezony spolu s odhadem, že významnější oživení nenastane dříve než v druhé půlce příštího roku, investorský sentiment ochladila.

Byl to znovu těžařský sektor, který uprostřed týdne zavelel k vzestupu v reakci na zpevňující ceny kovů. Akcie společností Rio Tinto, Xstrata nebo BHP Billiton přidávaly až kolem 4%. Za zmínku stojí, že sektor reprezentovaný indexem DJ Stoxx Basic Resources vylétl během tohoto roku o 95% a je v čele sektorového zhodnocení v Evropě. V hitparádě korporátních zpráv zazářil největší evropský výrobce čipů STMicroelectronics, když znovu potvrdil svůj výhled růstu tržeb s utvrzením o zredukování nákladů. Zveřejněná data o spotřebitelských cenách a výstavbě nových domů ve Spojených státech však jakýkoliv pokus o vzestup rychle umazala.

Ve čtvrtek nastoupila hmatatelnější korekce, která se hromadila ve vzduchu během předchozích dnů. Kromě bankovních akcií padaly také potravinářské podniky poté, co společnost Danone snížila odhad růstu tržeb. Akcie předních těžařských společností reflektovaly oslabení cen kovů a klesaly rovněž. Investoři zaujali opatrný postoj a opakovaně sáhli k výběrům zisků před blížícím se koncem roku. Při nedostatku pozitivních informací a posilujícím dolaru stáli kupci stranou a prodejci udrželi americké akcie pod tlakem celou seanci. Široký index S&P500 zakončil obchodování s největším procentním propadem (1,34%) za poslední měsíc. Tvrdý úder dostaly akcie výrobců polovodičů, neboť analytici Bank of America snížili výhled na 10 předních akcií z tohoto sektorů včetně společností Intel, Texas Instruments a Marvell Technology. Pozornost se soustředila i na společnost Dell, která zveřejnila horší kvartální zisk než se očekávalo. Právě technologie a polovodiče jsou jedním z oborů, který doposud vedl trhy nahoru.

Během pátečního dopoledne se trhy pokusily o mírné oživení předchozího propadu, které však ztratilo brzy dech a všechny hlavní indexy přecházely do mínusu. Z týdenního pohledu vykazují trhy pokles. Přiliv korporátních zpráv v podobě kvartálních výsledků se pomalu vyčerpal a trh začíná být závislý na makroekonomických datech. Objemy obchodování na akciových trzích zůstávají na podprůměrné úrovni, proto mohou vážnější zprávy snadno zvýšit v nejbližších dnech volatilitu. S opakovaným vybíráním zisků je potřeba v následujících dnech počítat. Pro další posun trhů směrem nahoru ze současných úrovní bude zapotřebí více pozitivních zpráv z oblasti klíčových makroekonomických dat. Takovéto signály spolu stabilizací ziskových očekávání a zejména překvapivé úspory nákladů některých firem ve třetím kvartále mohou dále oslabovat řady zastánců dvojitého dna (double-dippers).

Cena ropy se během týdne pokusila atakovat a překonat hranici 80 dolarů. To se dařilo během dnů slabšího dolaru a pozitivní nálady na trzích. Přestože krátkodobě může ropný kontrakt tuto hranici prolomit, jako se stalo v uplynulých týdnech, ve chvílích kdy dolar začne prokazovat známky stabilizace, stává se překonání této hranice stále obtížnější. V závěru týdne se cena ropy nacházela pod 78 dolary za barel. Cena zlata dosáhla během týdne nového maxima, když flirtovala s úrovněmi nad 1150 USD za unci. Slabý americký dolar byl zejména uprostřed týdne hlavní příčinou cenového vzestupu. Nákup zlata centrální bankou Mauritius od Mezinárodního měnového fondu byl další indikací, že centrální banky rozvíjejících se ekonomik zvyšují podíl zlata v rámci svých rezerv. Oznámení Ruské centrální banky, že koupí 25 tun zlata od ministerstva financí mělo rovněž podpůrný dopad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.