Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Trh se dočkal zasedání Fed a další vlny kvantitativního uvolňování

Tlak na dolar následně pokračoval až přes 1,42 k euru. Akciové indexy reagovaly dalším růstem, ale začaly narážet na tendence k realizaci zisků. Ve volbách v USA získali většinu ve Sněmovně reprezentantů republikáni, Obamovi demokraté udrželi Senát (týdenní komentář Commerzbank).

Uplynulý týden bylo nejzásadnější zprávou dlouho očekávané zasedání Fed a předpokládané oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování (o němž se v posledních týdnech psalo tak často, že se pro něj vžila zkratka QE2 – Quantitative Easing 2). I když hned na začátku týdne přišly lepší než očekávané předstihové ukazatele z USA týkající se podnikatelské nálady, které dodaly trhu optimismus, zprávy z týdnů předchozích indikovaly, že Fed k další injekci peněz do ekonomiky sáhne. I proto trochu zanikla pondělní zpráva o zvýšení sazeb na 4,75 % v Austrálii, která se připravuje na růst inflace.

Zasedání Fed začalo v úterý, kdy byly také zveřejněny výsledky voleb v USA. V těch získali většinu ve Sněmovně reprezentantů republikáni, zatímco Obamovi demokraté udrželi většinu Senátu. To ztíží Obamovi prosazování nových zákonů a reforem. I to mohlo být za postupným růstem trhů. Vítězi v těchto dnech byly akcie ropných společností, protože tomuto sektoru hraje více do karet právě republikánská politika. Slabší dolar pak pomáhal sektoru komodit obecně.

Jak jsem již zmínil, nejvíce očekávaný byl výstup z dvoudenního zasedání Fed. Ten ve středu večer oznámil, že skutečně zahájí další vlnu kvantitativního uvolňování. Bude tedy nakupovat státní dluhopisy a to v objemu cca 600 miliard dolarů do konce pololetí 2011. Kromě toho využije 250 miliard dolarů ze zbylých peněz v programu TARP, který byl tvořen balíkem 700 miliard pro podporu finančního sektoru. Objem, který bude Fed doslova pumpovat do ekonomiky není konečný, centrální banka ho bude moci upravovat podle aktuálních makroekonomických dat a vývoje ekonomiky. Fed tak dal najevo připravenost ekonomiku dále přílivem nových peněz stimulovat. Oznámený objem byl víceméně v souladu s odhady trhu. Ty se pohybovaly od 0,5 bilionu dolarů výše, 600 miliard tak splnilo očekávání s tím, že i vyšší predikce mohou být naplněny, pokud Fed uzná za vhodné rozžhavit tiskařské stroje při tisku nových peněz ještě více. Bezprostřední reakce trhu byla ale spíše chladná. Je zřejmé, že dopady QE2 na trhy akcií, dluhopisů i měny byly do značné míry již v cenách započítány – stačí se podívat na vývoj posledních dnů a týdnů. Kromě toho je více a více hlasů, které upozorňují,že reálný dopad bude mít QE2 především právě na trhy cenných papírů a měn, příp. povedou k většímu toku peněz do investic v rozvojových zemích, ale nebudou mít efekt čarovného všeléku na ekonomiku USA, kromě stimulu inflace.

Ke konci týdne už ale na zprávy reagovali investoři živěji. Ve čtvrtek se např. německé akcie reprezentované indexem DAX dostaly na dvouleté maximum. Kromě zpráv z USA jim pomohla výsledková sezóna za třetí kvartál, která se již přehoupla naplno do Evropy. Lepší čísla zveřejnila firm HeidelbergCement. Společnost Metro zase oznámila rozšíření prodejní sítě v Číně. Naopak svými čísly zklamal Deutsche Telekom. Zasedaly také centrální banky ECB a Bank of England, obě ponechaly dle očekávání sazby beze změny.

Závěr týdne se nesl zrána spíše ve znamení menších objemů a mírného vybírání zisků, otevření trhů v USA ale začalo posouvat indexy výše poté, co data z trhu práce ukázala vyšší než očekávaný růst počtu pracovníků s výjimkou výrobního sektoru, který mírně zklamal. I to indikuje, že ochlazení růstu ekonomiky USA by nakonec nemuselo být v tomto roce tak tristní.

V příštím týdnu bude zpráv spíše méně, čeká se HDP eurozóny a tradičně budou sledována pravidelná data o nezaměstnanosti v USA, která je stále jedním z hlavních trnů v patě této ekonomiky v současné době.

Jan Michelfeit, analytik Commerzbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.