CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

06. 02. 2013

0 komentářů

Trh s korunou napjatě vyhlíží sezení ČNB; sázkaři na její další oslabení mohou zažít zklamání

 


 

V případě dnešního zasedání bankovní rady ČNB je tentokrát daleko spíše než trh dluhopisů či peněžní trh, napjatý trh devizový. Proč? Inflační prognóza ukazuje centrálním bankéřům, že tržní úrokové sazby by měly být vzhledem k mizerným výkonům ekonomiky a pozitivnímu výhledu na inflaci níže, než jsou. Základní úroková sazba ČNB (2týdenní repo) je ovšem již na technické nule (0,05 %). Proto se ČNB zamýšlí nad tím, jak alternativně uvolnit ekonomice měnové podmínky a slabší měnový kurz je jednou z logických voleb.

Část trhu se tedy obává, resp. sází na intervence, popřípadě na to, že se centrální banka přikloní k cílování kurzu. Podle našeho názoru, ale tyto spekulace zůstanou nevyslyšeny. Bankovní rada se na nadcházejícím zasedání pravděpodobně spokojí s tím, že obohatí cílení inflace o „závaznější názor“ na měnový kurz. Nepůjde ovšem o pevný cíl pro devizový kurz, ale o klouzavý názor na kurz, který se bude měnit s každou prognózou. ČNB tedy také a priori nestanoví žádný mantinel pro pohyb okolo těchto prognózovaných kurzů.

Vedle ČNB to bude dnes i polská centrální banka, které si ukrojí část své regionální pozornosti, nebo velmi pravděpodobně sáhne po dalším snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Rozhodnutí NBP snížit repo sazbu na úroveň 3,75 % nebude pro trh překvapením a spíše než na něj se bude čekat na tiskovou zprávu z jednání a následnou tiskovou konferenci guvernéra Belky. Trh totiž stále sází na poměrně výrazný pokles sazeb v následujících měsících (podle nás ne zcela opodstatněně). Nicméně, od tiskové konference podle nás nelze očekávat příliš a konkrétnější závazky by byly spíše překvapením – NBP bude spíše čekat na zveřejnění struktury HDP v posledním čtvrtletí loňského roku a na novou inflační prognózu, která se bude projednávat v březnu. Ta by podle nás mohla poukazovat na opatrné oživování a mohla tím pádem i uklidnit holubice v NBP.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *