Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Trh práce v září nepřekvapil

Makro 08.11.2013 | 18:58 0 Komentářů

V říjnu se řada nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce snížila o 377 osob na 556 681 osob. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu tak zůstal na srpnových 7,6 % (komentář GE Money).

Minulý rok se mezi zářím a říjnem zhoršila míra nezaměstnanosti počítaná podle tehdejší metodiky o desetinu procentního bodu. Letos sice nezaměstnanost stagnovala, přesto se trh práce zatím nelepší. Nic jiného ani čekat nemůžeme. Ekonomika se sice pozvolna zvedá, trh práce ale bude toto zlepšení, pokud vydrží, reflektovat nejdříve až v polovině příštího roku. Průmyslová produkce začíná nabírat na obrátkách, především díky zpracovatelům, kteří dávají práci více než milionu Čechů. Rozpracovanost výroby začíná růst, což bude vzbuzovat vyšší hlad po nové pracovní síle.

Načasování silnějších náborů je ale nejisté. Pohled na obsazenost pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu ukazuje, že pouze 0,6 % pracovních míst bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku volných (ze součtu obsazených i neobsazených). Před rokem to bylo 0,8 %, v roce 2008 více než 4 %. Nejvíce neobsazených pozic je v administrativě a v činnostech, které souvisí s pronájmem či prodejem nemovitostí (makléři, realitní agenti atp.). Celkově počet volných pracovních míst podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR klesl v říjnu meziměsíčně o více než 5 % na zhruba 39 tisíc a na jedno pracovní místo připadalo 14,2 uchazeče (v srpnu 13,4).

Z úřadu práce v říjnu odešlo bezmála 46,5 tisíce nezaměstnaných, nicméně práci nenašla ani polovina z nich. To ukazuje, že pokles počtu nezaměstnaných je způsoben především únikem lidí do neaktivity (nejsou ani zaměstnaní, ani nezaměstnaní) a ke stagnaci dopomohla i příznivá sezónnost. V porovnání s minulým rokem je míra nezaměstnanosti o 0,9 procentního bodu vyšší, což je oproti září zlepšení o desetinku procenta. Podmínky na trhu práce se tedy v říjnu v podstatě nijak nezměnily a vyvíjí se podle předpokladů. V dalších měsících se dá kvůli sezónnosti očekávat každoroční zhoršení podílu nezaměstnaných osob, tím se ale na celkovém obrázku nic měnit nemusí.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.