Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Trh práce se stále lepší

Makro 08.07.2014 | 15:28 0 Komentářů

Nezaměstnanost v Česku v červnu znovu klesla, tentokrát o desetinku na 7,4 %. Celkem je v ČR 537 tisíc registrovaných nezaměstnaných, což je cca o 3 tisíce méně než před rokem. Trh práce se tedy stále zlepšuje, což je zapříčiněno pěkným ekonomickým růstem.

Podíl nezaměstnaných osob u nás klesá soustavně od února. Zatímco v minulých měsících jsme viděli pokles větší, způsobený hlavně sezónností, v červnu nezaměstnanost poklesla pouze o jednu desetinu procenta. I tak se ale jedná o zlepšení trhu práce.

Ještě lépe vypadá statistika volných pracovních míst. Těch totiž v červnu znovu přibylo a celkem jich úřady práce nabízejí 49,5 tisíce. To je hodnota, kterou jsme posledních několik let neviděli. Volných míst je o 4,5 tisíce více než před rokem, což posunulo směrem dolů i statistiku počtu uchazečů na jedno volné místo z 12,3 na 10,9.

Pro letní měsíce čekáme, že nezaměstnanost zůstane na červnových hodnotách. V létě tradičně nedochází k větším výkyvům. Na konci léta by pak míra nezaměstnanosti mohla poskočit kousek nahoru s tím, jak se na trh práce dostanou čerství absolventi.

Petra Gapka, hlavního ekonoma GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.