Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Trh práce je na tom opět o něco lépe

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí klesla v únoru míra registrované nezaměstnanosti oproti předchozímu měsíci z 9,7 % na 9,6 %. Lépe je na tom trh práce i v meziročním srovnání.

Počet nezaměstnaných klesl v únoru oproti lednu 2011 o 4 967 na 566 896 lidí a počet volných pracovních míst vzrostl o 2,5 % na 32 164. Míra nezaměstnanosti na úrovni 9,6 % znamená zlepšení nejen vůči předchozímu měsíci, ale i proti stejnému období loňského roku, kdy nezaměstnanost ještě dosahovala 9,9 %.

"Realita je sice lepší jen o titěrnou desetinku procentního bodu, ale dlouhodobý trend je jasný: roste počet volných pracovních míst, klesá počet lidí bez práce. Ekonomice se daří lépe, než se čekalo, a proto mohou vznikat nová pracovní místa. A to přitom období prosince až března vždy bývá z pohledu míry nezaměstnanosti napnuté, protože chladné počasí znemožňuje řadu venkovních prací například ve stavebnictví či v zemědělství. A letos se k těmto tradičním faktorům přidávají ještě úspory ve veřejném sektoru. Stagnace míry nezaměstnanosti na lednových úrovních anebo dokonce i mírný růst by byly pochopitelné," hodnotí s mírným optimismem čerstvé statistiky MPSV Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 49 okresů, nejvyšší byla v okresech Jeseník (20,4 %), Bruntál (18,0 %), Most (16,7 %), Hodonín (16,1 %) a Děčín (15,8 %). Nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Praha a Praha-východ (shodně 4,1 %), Praha–západ (4,2 %) a Mladá Boleslav (5,0 %). Míra registrované nezaměstnanosti mužů klesla na 9,0 % a žen na 10,3 %. 

"Jestliže v únoru došlo k zlepšení ve srovnání s lednem, je to signál, že v březnu by mělo znovu dojít ke zlepšení. Březen přináší mnohem lepší počasí ve srovnání s velmi chladným únorem. Ve stavebnictví v uplynulém týdnu došlo ke zvýšené aktivitě ve srovnání s oním velmi studeným únorem. A nezdá se ani, že by březen měl znamenat nějaký jiný zásadní otřes pro ekonomiku. Hranici 10 % tedy u míry nezaměstnanosti už – naštěstí – nepřekonáme. Nutno však říci, že na skutečně výrazné zlepšení třeba pod 8 % sázet nemůžeme. Ekonomika sice dál poroste, ale pomalu. Kromě průmyslu málokterý obor bude nabírat nové zaměstnance a i průmysl bude opatrný," odhaduje Markéta Šichtařová.

Zdroj:
MPSV, Next Finance 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.