CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

22. 10. 2019

0 komentářů

Třetina bank by nemusela přežít krizi. Konkurují jim fintechové firmy

 

Pokud světové banky nezmění své podnikatelské modely, přibližně třetina z nich by nemusela přežít ekonomickou krizi. S klesající důvěrou investorů bankám klesají zisky. Uvádí to výroční zpráva o stavu sektoru poradenské společnosti McKinsey. 

„Domníváme se, že jsme v pozdní fázi ekonomického cyklu a banky nyní musejí podnikat odvážné kroky, protože nejsou v prvotřídní kondici,“ říká jeden z autorů zprávy analytik Kausik Rajgopal. Za odvážné kroky považuje investice do umělé inteligence schopné analyzovat rizika, outsourcing a nutnost poskytovat lepší zákaznické služby. Zároveň musí banky hledat nové zdroje příjmů.

Banky začínají pociťovat tlak konkurence ze strany fintechových podniků a technologických gigantů typu Apple, Google a Amazon, které se chystají vstoupit do platebního sektoru. Zatímco fintechové společnosti vynakládání na investice do inovací a moderních technologií 70 procent svých rozpočtů určených na IT, banky vkládají do inovací pouhých 35 procent, uvádí  McKinsey. Hrozí tak, že se v důsledku změny chování spotřebitelů z bank stane jen „historická poznámka pod čarou“.

Zdroj: E15.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Tech trendy pro rok 2023. Jsou startupy s virtuální realitou vhodnou investicí?

Dopad nových technologií na vznik převratných inovací a zároveň na klíčové oblasti podnikání bude v roce 2023 podle odborníků pokračovat. Zjistěte, jaké trendy hýbou světem podnikání a jak bude vypadat naše blízká, technologická budoucnost. Odpovědi nabízí nedávno zveřejněná výroční zpráva Deloitte na téma technologických trendů.

Text: Filip Kučera

01. 02. 2023

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *