Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Třetina bank by nemusela přežít krizi. Konkurují jim fintechové firmy

Pokud světové banky nezmění své podnikatelské modely, přibližně třetina z nich by nemusela přežít ekonomickou krizi. S klesající důvěrou investorů bankám klesají zisky. Uvádí to výroční zpráva o stavu sektoru poradenské společnosti McKinsey.

„Domníváme se, že jsme v pozdní fázi ekonomického cyklu a banky nyní musejí podnikat odvážné kroky, protože nejsou v prvotřídní kondici,“ říká jeden z autorů zprávy analytik Kausik Rajgopal. Za odvážné kroky považuje investice do umělé inteligence schopné analyzovat rizika, outsourcing a nutnost poskytovat lepší zákaznické služby. Zároveň musí banky hledat nové zdroje příjmů.

Banky začínají pociťovat tlak konkurence ze strany fintechových podniků a technologických gigantů typu Apple, Google a Amazon, které se chystají vstoupit do platebního sektoru. Zatímco fintechové společnosti vynakládání na investice do inovací a moderních technologií 70 procent svých rozpočtů určených na IT, banky vkládají do inovací pouhých 35 procent, uvádí  McKinsey. Hrozí tak, že se v důsledku změny chování spotřebitelů z bank stane jen „historická poznámka pod čarou“.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.