Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Travel Service proti ČSA. Začne létat mezi Prahou a Moskvou

Investice 12.11.2014 | 15:27 0 Komentářů

Od ministerstva dopravy dostal soukromník přepravní práva na maximálně sedm zpátečních letů týdně od konce března příštího roku.

Travel Service proti ČSA. Začne létat mezi Prahou a Moskvou

Praha – Tuzemský soukromý dopravce Travel Service získal oprávnění létat na lince mezi Prahou a Moskvou. Přepravní práva na maximálně sedm zpátečních letů týdně mu od konce března 2015 udělilo tuzemské ministerstvo dopravy. Vyplývá to z informací uveřejněných na internetových stránkách ministerstva.

Soukromá společnost vlastněná podnikateli Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem využila uvolnění dosavadních striktních omezení, která povolovala na trhu mezi oběma metropolemi podnikat pouze jedné společnosti z každé země.

Od března 2015 by se ale na trasu mohli vydat další dva dopravci. Z ruské strany už zájem o linku projevila společnost Transaero.

Narušení monopolu

Vstup nových společností má nabourat monopol Českých aerolinií a ruského Aeroflotu, což by podle leteckých odborníků mělo snížit ceny letenek mezi oběma metropolemi.

Uvolnění pravidel se zatím týká pouze linky mezi oběma hlavními městy, u ostatních destinací v Rusku stále platí dosavadní režim, kdy může létat pouze jediný dopravce z každé země. České i ruské úřady nicméně pokračují v jednání o nové dohodě, která by liberalizovala celý trh, uvedlo dříve ministerstvo dopravy.

Kvůli ruským problémům cestujících ubylo

České aerolinie exkluzivních přepravních práv do Ruské federace v minulosti hojně využívaly a na linky do Ruska a okolních destinací tuzemský dopravce přesunul velkou část svých leteckých kapacit. Kvůli bezpečnostní krizi na východní Ukrajině, ekonomickým sankcím a oslabení rublu nicméně na těchto spojeních během letošního roku výrazně ubylo cestujících.

Travel Service, který postupně vytlačil státní aerolinie z pozice jedničky na leteckém trhu, se do ČSA chystá vstoupit majetkově. Společnost využila opce na akcie minoritního vlastníka ČSA, společnosti Korean Air, od které chce koupit 34procentní podíl akcií Českých aerolinií. Uzavřený obchod ale ještě musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřady Ruska, Ukrajiny a Izraele, což jsou země, ve kterých zúčastněné společnosti podnikají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.