Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Továrna na saaby opět nevyrábí. Nemá dostatek peněz

Investice 23.05.2014 | 06:39 0 Komentářů

Výroba modelu 9-3 v omezeném rozsahu po dvouleté přestávce začala koncem minulého roku.

Továrna na saaby opět nevyrábí. Nemá dostatek peněz

Minimálně na čtyři týdny přerušila čínská společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která nyní vlastní zkrachovalou automobilku Saab, výrobu modelu 9-3 v továrně ve švédském Trollhättanu.

Stalo se tak kvůli nedostatku financí. Zastavení výroby automobilů má ale být pouze dočasné.

NEVS uvedla, že teď nemá dost peněz na uhrazení dluhů. „Příčinou je to, že společnost Qingbo Investment, která je spoluvlastníkem NEVS, neplní svůj závazek, že bude v případě potřeby financovat aktivity NEVS,“ napsala firma ve své zprávě.

Z výrobní linky automobilů dosud sjíždělo šest aut denně.

Víru v to, že zmrtvýchvstání Saabu bude pokračovat, dává managementu podle  mluvčího NEVSu Mikaela Ostlunda fakt, že společnost Qingbo dohodu nezrušila.

„Qingbo dohodu nezrušila, tvrdí, že ji naplní. Dohodnuté finance jsme však zatím nedostali,“ dodal. Qingbo loni získala ve společnosti NEVS dvaadvacetiprocentní podíl a objednala si 200 elektromobilů Saab, jejichž výrobu NEVS plánuje.

Automobilku Saab vlastnil do roku 2010 americký koncern General Motors, který ji prodal nizozemské firmě Swedish Automobile. V roce 2011 byl Saab nucen přerušit výrobu kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům.

Po neúspěšném pokusu o prodej Saabu do čínských rukou vyhlásil švédský soud koncem roku 2011 bankrot podniku. Předloni koupila majetek Saabu za nezveřejněnou cenu společnost NEVS.

Saab vyráběl automobily od roku 1949 a v posledních 25 letech, kdy byl převážně ve vlastnictví amerického GM, byl téměř nepřetržitě ve ztrátě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.