CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

15. 11. 2013

0 komentářů

Top 5 událostí, které nám přinesl tento týden

 


 

1. Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v pumpování peněz do americké ekonomiky

Janet Yellen, pravděpodobně budoucí šéfka Fedu, vypovídala tento čtvrtek před senátním bankovním výborem, jemuž prezentovala svůj pohled na řízení této instituce pod jejím vedením. Ve svém proslovu potvrdila její neutajovaný pozitivní vztah k expanzivní měnové politice. Výkon americké ekonomiky je stále daleko od potenciálního produktu, a proto se Yellen domnívá, že Fed by měl využít svých nástrojů a pomoci hospodářství, a to hlavně v období, kdy nastartovaný růst HDP je velice křehký. Navíc se jí nelíbí současná hodnota míry nezaměstnanosti, která je dle jejího názoru stále vysoká.

2. Rozvíjející se trhy jsou velice citlivé na měnovou politiku Fedu

Tento týden jsme si potvrdili, že rozvíjející se ekonomiky a jejich finanční aktiva velice citlivě reagují na měnovou politiku americké centrální banky (Fed). Růst tamních akciových indexů a posilování lokálních měn je závislé na přílivu levných dolarů od centrální banky a jejich následném proinvestování na těchto trzích. Poté, co byl ve středu večer zveřejněn čtvrteční proslov Janet Yellen, akciový index rozvíjejících se trhů (MSCI Emerging Markets) posílil za dva dny o 4 procenta. 

3. Abenomika (politika japonského premiéra Shinza Abeho) se zatím neukazuje ani jako zázrak, ale ani jako propadák.

Japonský růst HDP ve 3. kvartále 2013 zpomalil, když dosáhl v mezikvartálním srovnání 0,5 procentního růstu. Pro srovnání v 1. a 2. kvartále 2013 si HDP polepšil o 0,9 a 0,6 procenta v mezikvartálním srovnání. Ačkoliv byl hospodářský růst Japonska ve 3. čtvrtletí poháněn hlavně vládními výdaji a rostoucími zásobami místo žádoucích investic a exportu, nelze definitivně hodnotit úspěšnost a účinnost ekonomických reforem premiéra Shinza Abeho.  S konečnými soudy budeme muset ještě počkat, až budou plně implementovány i strukturální reformy (3. šíp reforem) a jejich účinky bude možné hodnotit.

4. Ekonomické oživení v eurozóně je stále v plenkách

HDP společné měnové unie ve 3. čtvrtletí posílil v mezikvartálním srovnání o 0,1 procenta. Ačkoliv jde o pozitivní číslo, tato hodnota stále bilancuje kolem nuly, což poukazuje na křehkost a zranitelnost ekonomického zotavení. Největší ekonomika eurozóny Německo zpomalila růst HDP z 0,7 na 0,3 procenta. Druhá v pořadí Francie se propadla do záporných čísel (-0,1 procenta) a čtvrtá v pořadí, co do velikosti, Itálie je v nejdelší poválečné recesi – již devátý kvartál v řadě.

5. Řecko stále v recesi, čísla už ale nejsou tak hluboko pod nulou

Ačkoliv řecké HDP vykazuje ve 3. kvartálu v meziročním srovnání snížení o 3 procenta, jde o nejnižší pokles od půlky roku 2010. Přestože nejproblematičtější země eurozóny má ještě hodně práce před sebou, a to hlavně co se splacení dluhu týče, její vyhlídky se s oživením ekonomického růstu ve zbytku eurozóny zlepšují.

REKLAMA

Michala Moravcová, analytik finančních trhů, BOSSA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *