CZK/€ 24.295 -0,12%

CZK/$ 23.007 -0,52%

CZK/£ 28.268 +0,19%

CZK/CHF 24.651 +0,20%

08. 07. 2009

0 komentářů

Tolerance rizika je u konce

 


 

Ropa zažila týden jako na horské dráze, když počátkem týdne vystoupala až nad 73 USD poté, co jeden neukázněný obchodník v Londýně v úterý během nočního obchodování údajně nakoupil 9 000 lotů, a vyhnal tak cenu ropy Brent o více než 2 USD výše. Americká lehká ropa WTI následovala příkladu a dosáhla 73.38 USD, než týdenní údaje o zásobách a zpráva o zaměstnanosti poslaly ceny na pětitýdenní minimum.

Týdenní statistika DOE se setkala s negativní odezvou, protože poptávka po rafinérských produktech byla nízká, zejména u benzínu byly znovu zaznamenány vysoké hladiny zásob. Rafinérský zisk (ukazatel 3:2:1 crack spread) ztratil od poloviny června skoro polovinu své hodnoty, což vyvíjí určitý tlak na rafinérské marže.   Nižší marže implikují nižší poptávku po ropě i do budoucna.

Technicky vzato bychom se měli zaměřit na vytvoření nového pásma u srpnové ropy WTI na nižších úrovních, přičemž jako dvě nejzajímavější podpůrné úrovně vidíme Fibonacciho hladiny na 65 USD a 62,33 USD.   Dolar bude jako obvykle hrát svou roli a každý pokus o dosažení důležité podpůrné úrovně na 1,3740 USD způsobí další tlak na komodity závislé na dolaru. Rezistence najdeme na úrovních 68,50 USD, a dále pak 70 USD a 73 USD.

Jak bylo uvedeno výše, zásoby benzínu rostly i nadále a jeho dostatečná nabídka uspokojuje váhavé americké řidiče. Zprávy týkající se struktury automobilové dopravy o tomto víkendu prodlouženém na tři dny kvůli oslavám Dne nezávislosti v USA byly sledovány s velkou pozorností. Tradičně se jedná o vrchol automobilové sezóny, který však padl za oběť recesi, jelikož více Američanů se rozhodlo zůstat doma.

Zlato tento týden zaznamenalo boční pohyb, protože někteří investoři jej nakupovali při oslabení, zatímco jiní redukovali své dlouhé pozice, kdykoli se obchodovalo nad 940 USD. Zlato, jak jsme již uváděli, bezmyšlenkovitě následuje dění na jiných trzích, neboť inflace je zatím daleko a trhy s ostatními komoditami nabízejí lepší příležitosti. Očekáváme, že v centru pozornosti zůstane nadále dolar a mezitím budeme hledat podporu pro srpnové zlato na úrovni 922 USD s rezistencí na 950 USD.

REKLAMA

Informace o tom, že Čína zřejmě ustává v překotných nákupech železné rudy a mědi, zatím nemají žádný negativní dopad na ceny, když se zářijová HG měď tento týden dokázala udržet nad podporou na úrovni 224 USD. V případě jejího prolomení směrem dolů by mohla cena zamířit až k 212 USD, příp. 200 USD. Náklady na dopravu zásilek suchého zboží kolem mysu Dobré naděje poklesly během týdne o 20 %, což signalizuje, že nedávná silná poptávka po přepravě zásilek zejména do Číny začíná polevovat.

Americké obilné výrobky zaznamenaly velmi špatný týden, ceny kukuřice a pšenice poklesly o 11 %, respektive 6,5 %. Jednalo se o důsledek překvapivého zjištění amerického ministerstva zemědělství týkajícího se rozšíření ploch osázených těmito dvěma obilninami v USA. Zářijová pšenice se nyní obchoduje za ceny blízké smluvnímu minimu z roku 2008, kolem 5,22 USD/bušl, jehož prolomení ponechává otevřená dvířka dalším ztrátám na hodnoty kolem 5,00 USD.

Sójové boby nadále nalézají podporu, neboť silná poptávka po vývozu ztenčuje již tak malé zásoby v USA. I přes rekordní rozlohu osázených ploch se trh obává, že nebude schopen zajistit dostatečný objem zásob z nové sklizně. Ceny listopadových sójových bobů zakončily týden na hodnotách kolem 10,00 USD, což představuje zvýšení o 1 %.

A závěrem, co se týče sektoru obilnin, vypadá to, že bychom mohli být svědky další neočekávané situace způsobené jevem El Niňo, což je meteorologický jev přinášející sucha do jihovýchodní Asie. Australané dávají letos jevu El Niňo více než 50% šanci. Mezi produkty, kterých by se jev mohl dotknout, patří pšenice, cukr a rýže. Důsledkem by mohly být prudké výkyvy cen. Nedávné zvýšení ceny cukru bylo způsobeno změnou v každoročním období monzunů v Indii, jež mohla nastat právě v důsledku jevu El Niňo.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *