CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

23. 01. 2008

0 komentářů

Tisková zpráva RM-S: Stát pokračuje v prodeji ČEZu, pokles akcií Telefónicy O2 a příliš velká hmotnost nové Tatry

 


 

Investorská veřejnost očekává datum 18. září, kdy by se mělo rozhodnout o případném snížení nebo nesnížení amerických úrokových sazeb. Základní americká úroková sazba je v současné době na 5,25% a je otázkou, jestli má tamní centrální banka dostatek argumentů, aby přikročila k jejímu snížení. Analytická i laická veřejnost očekává její snížení a spíše se hovoří o kolik to bude. Americká úroková sazba ovlivňuje obecně cenu peněz ve světové ekonomice, proto je velmi důležitá i pro český akciový trh.

Akcie ČEZu v současné době reagují na pokračující prodej ze strany státu a nákup ze strany samotné společnosti ČEZ. Stát uplynulý týden dále snížil svůj podíl ve společnosti na 67,27%. Celkem již prodal 0,34% majetkových práv v ČEZu. Celkem hodlá prodat až 7% akcií přes kapitálový trh.

Škoda Praha, jež je dceřinou společností ČEZu, se bude podílet na výstavbě hnědouhelné elektrárny ve Vietnamu. Celá zakázka má hodnotu 3 mld. dolarů, ale není jasné, jakým podílem se na ni česká firma bude podílet. Kurz ČEZu se v pátek opět přehoupl přes 1 100 Kč.

Velmi výrazně klesl kurz akcie Telefónicy O2. Důvodem nebyly negativní zprávy, ale technická korekce po rozhodném dni pro výplatu letošní dividendy. Od úterý již investoři nakupují akcie bez práva na dividendu, a proto z pondělí na úterý klesl kurz akcie přibližně o 7,5% na hodnoty kolem 565 Kč. Zbytek týdne byl pro titul mírně nepříznivý a titul uzavřel na hodnotách těsně nad 550 Kč.

Problémy s hmotností má nejen velká část světové populace, ale i kopřivnické armádní Tatry. Při kontrolních testech byly nové vozy o několik set kilogramů těžší než byl požadavek ministerstva. Zakázka na výrobu 556 vozů pro českou armádu za 2,6 mld. Kč byla jedním z důvodů prudkého růstu kurzu akcie v uplynulém období. Dle dostupných informací se již podařilo problémy nového vozu vyřešit. Akcie Tatry se v současné době obchodují na trhu RM-SYSTÉM v pásmu kolem 285 Kč.

REKLAMA

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.