CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

20. 04. 2017

0 komentářů

Tisíc a jedna pohádka o tom, proč libra posílila na vypsání předčasných voleb

 

Zdá se, že hlavním překvapením týdne je doposud ohlášení záměru uspořádat v Británii předčasné volby. Premiérka Mayová tím, jak se říká, “zaskočila trhy”. Snad nejjasněji se ono překvapení projevilo na kurzu britské libry, jež bezprostředně po oznámení záměru oslabila. Trhy si však zprávu vcelku rychle “přebraly” a britská měna nakonec posílila.

Loading



 


Jednou z nejzajímavějších věcí na celé epizodě je její odraz (či obraz) ve finančních médiích. Konkrétně to, že se samozřejmě vcelku rychle našly důvody, které dokázaly daný pohyb kurzu libry přesvědčivě vysvětlit. Že nakonec libra posílila, je tak nyní přičítáno (FT) například tomu, že se díky pravděpodobnému silnějšímu mandátu od voličů (konzervativci v průzkumech veřejného mínění aktuálně s velkým náskokem vedou) snižuje riziko kolapsu jednání a divokého brexitu bez předem vyjednaných pravidel, kterého se trhy bojí. Co by bývala psala média v paralelním vesmíru, ve kterém by libra naopak oslabila?

To se samozřejmě lze jen domnívat. Je však možné, že příběhů soutěžících “o to vůbec nejpřesvědčivější” vysvětlení pohybů kurzu libry, by se objevilo hned několik (hezky to konec konců dokumentuje i pohled na komentáře přicházející v reálném čase. Ekonomicky řečeno jde o problém tzv. identifikace. Jakožto pozorovatelé společenského dění vlastně vidíme jen vnější projevy (v tomto případě posílení libry) skrytých procesů probíhajících v určitém systému (ekonomika), které se následně snažíme nějak interpretovat, pokud možno pomocí nějaké (zjednodušující) teorie. Problém je samozřejmě v tom, že konkurujících si příběhů je teoreticky nekonečně mnoho a je prakticky nemožné stanovit, který z nich je ten správný.

Při potýkání se s daným problémem je možná dobré přiučit se u historiků. Je sice pravda, že se čas od času objevují v kinech filmy, které se snaží zodpovědět otázku, co by se bývalo dělo v případě, že by se na určité dějinné křižovatce prostě přehodila pomyslná výhybka. Zároveň však platí, že dějepisci otázku typu “co by bylo kdyby…“, jež tak trochu stojí i v pozadí našeho příběhu, zpravidla neslyší moc rádi.

Je dobré toto mít na paměti. Jakkoliv jde o zajímavé intelektuální cvičení, tak pokus odpovědět na podobnou (kontra faktuálně historickou) otázku prostě nedává moc smysl. I v Česku bychom toto měli mít na paměti.

Sice neprocházíme CZexitem, ale názorů o přesném vyhodnocení pozitiv a negativ nedávno skončených intervencí ČNB se na nás v následujících měsících asi bude valit spousta.

REKLAMA

Petr Báča
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *