Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Těžký život turecké liry a maďarského forintu

InvesticeMakro 23.01.2014 | 10:32 0 Komentářů

Turecká lira a dost možná i maďarský forint v následujících hodinách pravděpodobně otestují, co to znamená být měnou s přívlastkem “zranitelná” v okamžiku, kdy domácí centrální banky dál propagují uvolněnou měnovou politiku skrze nízké úrokové sazby a naopak ve vyspělých zemích jede vývoj spíše opačným směrem (komentář ČSOB).

Připomeňme, že tento týden to byla nejprve v úterý maďarská centrální banka, která snížila svoji základní úrokovou sazbu o více, než se čekalo (namísto o 10 bazických bodů to bylo 15 bodů). Následně ve středu turecká centrální banka rovněž překvapivě odmítla oslabující liru podpořit regulérním zvýšením oficiálních úrokových sazeb.Výsledkem je, že obě měny – tedy jak forint, tak lira se ocitají pod tlakem, který samozřejmě může ještě zesílit.

Nadcházející trable liry či forintu přitom již nemusí vyplývat z domácích faktorů, ale mohou být vnější povahy. Blíží se totiž další zasedání americké centrální banky, které nehledě na poněkud slabší data (byť zřejmě vychýlena tuhou zimou) přinese další restriktivní krok ze strany Fedu. Taková událost a především nervozita trhů před tím než přijde, nebude příznivým prostředím pro měny z emerging markets, které dosud lákaly krátkodobý spekulativní portfolio kapitál. A přesně do této kolonky dosud zapadala vysoko úročená turecká lira a s ní (v podstatně menší míře) maďarský forint.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.